9 marca br. odbył się w naszej szkole finał konkursu wiedzy pod hasłem Aleksander Kamiński i „Kamienie na szaniec”. Został zorganizowany przez p. Lidię Nykiel. Miał on formę turniej „Jeden z dziesięciu”. Hasło konkursu brzmiało: "Tylko odwaga i zdecydowanie połączone ze spokojem i trzeźwością dają powodzenie". Celami, przyświecającymi organizatorowi były : głownie: budzenie zainteresowania młodzieży gimnazjalnej walką Polaków o niepodległość podczas II wojny światowej, zachowanie pamięci o bohaterskiej walce harcerzy w czasie wojny, rozwijanie i pogłębianie zainteresowań literackich, doskonalenie umiejętności analizy i interpretacji tekstów kultury, rozwijanie umiejętności językowych, uczczenie pamięci o żołnierzach Armii Krajowej, którzy po zakończeniu II wojny światowej byli prześladowani przez władze komunistyczne - 1 marca przypadał właśnie Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych poświęcony żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Na czas konkursu w klasie II gimnazjum zorganizowano wystawę zdjęć związanych z lekturą „Kamienie na szaniec”, jej autorem oraz bohaterami. Konkurs składa się z dwóch części. W pierwszej , która odbyła się wcześniej, uczestniczyło 30 osób, czyli wszyscy uczniowie klasy II i III gimnazjum. Miała formę testu składającego się 32 pytań.
Do finału zakwalifikowało się 10 uczniów , którzy uzyskali najlepsze wyniki w teście wiedzy. Byli to: Natalia Bereś, Aleksandra Kukla, Gabriela Maredusz, Gabriela Kramarz, Weronika Gorczyca, Casper Kaznecki, Alicja Grabowy, Sonia Strzok, Dominika Ochab, Paweł Zakrzewski.
Turniej prowadzony przez panią polonistkę ostatecznie , po bardzo zaciętej walce, wygrała uczennica klasy III gimnazjum – Aleksandra Kukla, drugie miejsce zajęła uczennica kl. II gimnazjum – Natalia Bereś, trzecie miejsce przypadło Gabrieli Mardeusz. Dziewczyny wykazały się bardzo rozległą wiedzą na temat lektury i jej autora, a o wygranej zdecydowała formuła konkursu, nie zaś poziom ich wiedzy, tak, że wszystkie mogą czuć się zwycięzcami. Konkurs wzbogacony został fragmentami filmu pt. „Kamienie na szaniec”, piosenkami z czasów II wojny , a także słowem wiążącym, które zaprezentowali: Kuba Wójcik, Gabrysia Marć oraz Artur Ciochoń. Również publiczność mogła się wykazać wiedzą na temat lektury, biorąc udział w quizie.
W finale konkursu uczestniczył również pan dyrektor Grzegorz Laska, który zwrócił uwagę na bardzo ważną kwestię związaną z potrzebą czytania szkolnych lektur i interesowania się historią , zwłaszcza historią Polski. Przypomniał również gimnazjalistom o Święcie Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Na koniec pogratulował zwycięzcom bardzo wyrównanej walki i wysokiego poziomu wiedzy , organizacji całego konkursu oraz wręczył wszystkim uczestnikom pamiątkowe dyplomy.
"Być zwyciężonym i nie ulec – to zwycięstwo". Oto dewiza, jaką w życiu kierowało się trzech młodych przyjaciół: Alek, Zośka i Rudy. Harcerze, maturzyści warszawskiego liceum snujący ambitne plany na przyszłość przerwane przez wrzesień 1939 roku, wkraczali w dorosłość w niezwykle dramatycznych czasach, które stawiały ich przed wyborem – przetrwać za wszelką cenę, czy przyłączyć się do walczących o wolną Ojczyznę, ryzykując wszystko. Chłopcy, wychowani w patriotycznych domach, kształtowani przez harcerskie ideały, postanowili walczyć. Stali się żołnierzami i choć codziennie ocierali się o śmierć, potrafili żyć pełnią życia. Walczyli ofiarnie i z honorem. Odeszli "jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec", zostawiając po sobie wielką lekcję przyjaźni, honoru i miłości do Ojczyzny – lekcję, którą w pokojowy dziś sposób próbują odrabiać gimnazjaliści naszej szkoły. L. Nykiel