• Andrzejki w klasie I i II

          • 29 listopada 2023 roku w naszej szkole odbyły się klasowe zabawy andrzejkowe. Dla pierwszoklasistów i drugoklasistów był to wyjątkowy dzień w kalendarzu szkolnych zajęć, który na długo pozostanie w ich pamięci. Wróżby przygotowane przez wychowawczynie pobudzały wyobraźnię, uczyły kreatywności, pozwalały oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Chłopcy mogli poznać imię przyszłej wybranki, a dziewczynki – imię przyszłego wybranka. Były też wróżby związane z wyborem przyszłego zawodu oraz najbliższej przyszłości. Czas pomiędzy wróżbami urozmaicały zabawy taneczne wpływające pozytywnie na budowanie relacji między rówieśnikami.

          • Turniej gier planszowych w Szkole Podstawowej nr 1 w Ropczycach

          • „Dawno, dawno temu Mikołaj Kopernik…..” – tak mogłaby się zacząć niejedna bajka. Tym razem jest to jednak nazwa turnieju gier planszowych, w którym udział wzięły uczennice naszej szkoły. Turniej odbył się 28 listopada 2023r. w Szkole Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Ropczycach. Mimo, że pogoda nie dopisała, na miejscu stawili się przedstawiciele sześciu okolicznych szkół podstawowych. Szkołę Podstawową w Łączkach Kucharskich reprezentowały Gabriela Skóra, Nikola Skóra oraz Paulina Wanat. Turniej polegał na grze w memory, której głównym bohaterem był oczywiście Mikołaj Kopernik. Uczestnicy mieli okazję integrować się ze sobą i spróbować pysznych pierniczków z podobizną tego słynnego astronoma. Jednym z warunków uczestnictwa w grze było przygotowanie opowiadania na podstawie dostarczonych wcześniej kart memory. I tak uczennice (oraz 1 uczeń) klasy VI i VII - Aleksandra Kubies, Nikola Skóra, Gabriela Skóra, Amelia Więcek, Paulina Wanat, Roksana Gorczyca, Aleksandra Ciepiela i Maksymilian Kozioł – wspólnymi siłami, a właściwie umysłami – stworzyli historię nagrodzoną III miejscem. Oto ono:

            Dawno, dawno temu Mikołaj Kopernik, po długich i trudnych studiach, otrzymał święcenia i został księdzem. Podczas swojej posługi często miał do czynienia z głodem i pustymi talerzami swoich parafian. Postanowił coś z tym problemem zrobić – wziął pióro i korzystając ze swojej prawniczej wiedzy, zaczął pisać listy z prośbą o pomoc do bogatych kupców mieszkających w Toruniu. W zamian proponował nowe przepisy na toruńskie pierniki.

            Często odwiedzał pewną szkołę. Dzieci uczyły się w niej wielu pożytecznych rzeczy, ale nade wszystko uwielbiały słuchać opowieści o Słońcu, gwiazdach i Ziemi. Często przez lunetę obserwowały niebo i pilnie się uczyły.

            Mikołaj również nie próżnował – został żołnierzem i nauczył się leczyć chorych. Zarabiał tyle pieniędzy, że mógł sam dawać potrzebującym ludziom prezenty – tak jak jego święty imiennik.  

            Pewnego razu dzieci miały okazję obejrzeć niecodzienne zjawisko – całkowite zaćmienie Słońca. Z racji tego, że w Polsce jest ono widoczne raz na kilkadziesiąt lat, dzieci namalowały je na pamiątkę. Razem z nimi to wydarzenie oglądał Mikołaj Kopernik. Zaczął się m.in. zastanawiać, jak Księżyc może zasłonić Słońce. Odpowiedzi na to pytanie szukał w obserwacjach nieba, w dzień i w nocy. W rezultacie po wielu latach napisał słynną księgę pt. „O obrotach stref niebieskich”, w której przedstawił teorię, że to Ziemia i inne planety krążą wokół Słońca, które znajduje się w środku. Jako pierwsi z tą teorią zapoznali się jego przyjaciele ze szkoły. Bardzo się ucieszyli, że Mikołajowi Kopernikowi udało się dokończyć swoje badania.

            Nad przygotowaniem opowiadania czuwała p. Aneta Rzeczycka.

          • Wyprawki czytelnicze dla pierwszoklasistów

          •  

            Instytut Książki rozpoczął kolejną edycję kampanii "Mała książka - wielki człowiek", której celem jest promocja czytelnictwa wśród dzieci. Projekt jest ogólnopolski i w całości finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

            Stanisława Świniuch

          • Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt "Puchacz"

          • 🦉🦉🦉były dzisiaj naszymi gośćmi. Przyjechały po dary zebrane przez naszych uczniów. Była to okazja do poznania tych niezwykłych ptaków. Opiekunem jest Pan Robert Pogorzelski, który prowadzi Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Puchacz”.

          • Przygody Koziołka Matołka

          • W poniedziałek 20 listopada 2023 r. odwiedził naszą szkołę Koziołek Matołek, a dokładnie Teatr Art Concept z Radomia. Dzieci obejrzały przedstawienie pt. „Koziołek Matołek” na motywach bajki Kornela Makuszyńskiego. Przedszkolaki oraz uczniowie klas 1-3 nie tylko oglądały przedstawienie, ale wykonywały też różne zadania poznając polskie przysłowia o kozach. Niektórzy uczniowie z klas pierwszych podkuwali również Koziołka Matołka i poznali tytuły książek, które napisał Kornel Makuszyński. Na zakończenie wszystkie dzieci dołączyły do Klubu Koziołka Matołka otrzymując stosowne pieczątki oraz wykonały pamiątkowe zdjęcia. 

          • Dzień Tabliczki Mnożenia

          • W piątek 17 listopada obchodziliśmy Szkolny Dzień Tabliczki Mnożenie. Uczniowie na lekcjach grali w gry i rozwiązywali łamigłówki. Uczennice z klasy V chodziły po szkole i odpytywały z działań tabliczki mnożenia. Swoją wiedzę mogli sprawdzić uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły. Za poprawne odpowiedzi wszyscy zostali nagrodzeni okolicznościowymi naklejkami.

            Marta Zajchowska 

          • ROZDANIE NAGRÓD W SZKOLNYM KONKURSIE POD HASŁEM „Z LEKTURĄ ZA PAN BRAT”

          • Podczas akademii z okazji Święta Odzyskania Niepodległości odbyło się  uroczyste rozdanie nagród w szkolnym konkursie pod hasłem „Z lekturą za pan brat”, którego dokonała pani dyrektor Monika Świątek – Bień.

            Oto nagrodzeni uczniowie:

            Klasa VI – kategoria - lapbook „Hobbit”

            I miejsce – Oliwia Kisiel, II miejsce – Zuzanna Lisak , III miejsce – Wiktoria Bieszczad, wyróżnienia – Nikola Skóra, Aleksandra Kubies.

            Klasa VII – kategoria – lapbook „Zemsta”

            I miejsce – Emilia Gródecka, II miejsce – Sandra Kulpa, III miejsce – Gabriela Skóra, wyróżnienia – Kinga Plezia, Aleksandra Ciepiela

            Klasa VIII – kategoria – lapbook „Quo vadis”

            I miejsce- Nikola Rybska, II miejsce – Marta Cebulska, III miejsce Nikola Gorczyca.

            Należy wspomnieć, iż uczniowie klas VI, VII i VIII pod kierunkiem p. Lidii Nykiel wykonali lapbooki do lektur omówionych wcześniej na lekcjach języka polskiego . Poziom prac był niezwykle wysoki. Uczestnicy konkursu  zadbali zarówno o szatę graficzną, jak i zawartość treściową. Jako, że lapbook to kreatywna forma pracy z lekturą, ma przewagę nad klasycznym słowem pisanym, wzbudza ciekawość i motywuje do samodzielnej pracy.

            Wszystkim uczestnikom dziękuję za udział w konkursie, najlepszym gratuluję wspaniałych prac, otrzymanych nagród i dyplomów . Zachęcam do czytania lektur szkolnych, które mogą stanowić nie tylko źródło wiedzy, ale także rozrywki.

             Lidia Nykiel

          • Akademia z okazji 11 Listopada - Święto Odzyskania Niepodległości

          • „Polska – niepokorna, niezłomna, niepodległa!” – pod takim hasłem w Szkole Podstawowej w Łączkach Kucharskich odbył się 13 listopada 2023r. apel upamiętniający 105 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wiersze, piosenki i scenki zaprezentowali uczniowie klas V, VI i VII pod kierownictwem p. Anety Rzeczyckiej oraz p. Patrycji Wiktor. O oprawę muzyczną zadbał p. Arkadiusz Zygmunt. Uczennica klasy VII Kinga Plezia towarzyszyła mu grą na skrzypcach. Kilka słów do zebranych na sali gimnastycznej uczniów i nauczycieli, skierowała pani dyrektor Monika Świątek - Bień. Przypomniała, że wolność nie jest nam dana na zawsze i trzeba o nią się nieustannie starać. Na koniec odbyło się wręczenie nagród dla uczniów, którzy wzięli udział w szkolnym konkursie zorganizowanym przez p. Lidię Nykiel.

            Aneta Rzeczycka 

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa w Łączkach Kucharskich
        • (0-17) 2213790
        • 39-106 Łączki Kucharskie

          Administratorzy strony:
          - dyrektor szkoły p. Monika Świątek-Bień
          - nauczyciel p. Paulina Zapał
          Poland
    • Galeria zdjęć

        brak danych