• 31 Finał WOŚP w naszej szkole

• Nasza szkoła po raz kolejny wzięła aktywny udział w 31 Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Hasłem tegorocznej zbiórki jest „Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich – małych i dużych!".

W dniach 09-12 stycznia 2023 r. wolontariusze: Amelia Kosiba i Weronika Krajewska przeprowadziły zbiórkę pieniędzy wśród uczniów wszystkich klas, nauczycieli i pracowników naszej szkoły.

Tegoroczna suma zebrana w szkole wyniosła 595,58 zł.

Dziękujemy wszystkim za udział w tej szlachetnej akcji!

Paulina Pawłowska

• Spotkanie z policjantem

• Dbając o bezpieczeństwo naszych uczniów w czasie zbliżających się ferii zimowych, 11 stycznia odbyło się spotkanie profilaktyczno-edukacyjne z funkcjonariuszem policji dla uczniów kl. IV - VIII. Podczas prelekcji policjant przypomniał o zagrożeniach mogących pojawić się w trakcie ferii. Szczególnie skupił się na omówieniu zasad bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych oraz gier i zabaw na świeżym powietrzu.

• Rozstrzygnięcie konkursu

• Problem stresu dotyczy każdego człowieka, nie istnieją ludzie, którzy go nie doświadczają. Stres najprościej można zdefiniować jako reakcję organizmu w odpowiedzi na wydarzenia, które zakłócają jego równowagę, obciążają lub przekraczają nasze zdolności do skutecznego poradzenia sobie. W codziennym życiu takich wydarzeń nie brakuje – mogą nimi problemy w pracy lub szkole, wypadki, choroba. Stres wcale nie musi się jedynie wiązać z wydarzeniami negatywnymi. Randka, święta, awans, ślub czy duża wygrana w grach losowych to także potencjalnie poważne stresory. Istotą stresu jest więc nie tyle obecność wydarzenia przykrego, co konieczność zaadaptowania się, przystosowania do nowej sytuacji stanowiącej wyzwanie, wymagającej zmiany by odzyskać równowagę. Im większa konieczność adaptacyjnej zmiany, tym potencjalnie większy stres. Z tego też względu badacze omawianego zjawiska dzielą niekiedy stres na dwie podkategorie: stres „negatywny” – tzw. dystres, który może nas dezorganizować, rodzić poczucie zagrożenia i pogarszać skuteczność, oraz stres „pozytywny” – eustres, który może dodawać energii, motywować, ekscytować.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Łączkach Kucharskich mieli okazję nauczyć się radzenia ze stresem negatywnym na warsztatach ze znanym aktorem. W ramach tego samego programu profilaktycznego w szkole zorganizowany został konkurs plastyczny pt. „ Stres ma wielkie oczy czyli moje sposoby walki ze stresem”. Komisja konkursowa przyznała I, II i III miejsca w dwóch kategoriach wiekowych. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali z rąk dyrektora szkoły Grzegorza Laski nagrody: gry, przybory plastyczne oraz pamiątkowe dyplomy.

Aneta Rzeczycka