• Europejski Dzień Języków

          • Europejski Dzień Języków

            26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków.  Święto jest doskonałą okazją, aby przypomnieć jakie korzyści płyną z ucznia się języków. Celem tego święta jest także promocja różnorodności językowej i kulturowej.

            Podczas lekcji języka angielskiego uczniowie klasy 6,7 i 8 wzięli udział w różnych aktywnościach, które miały elementy śpiewania, mówienia i słuchania w innych językach, m.in. poznali podstawowe zwroty i liczby od 1 do 10, powtórzyli nazwy krajów i flagi, wysłuchali kilku znanych piosenek, obejrzeli filmiki przedstawiające typowe śniadania w innych krajach oraz wykonali gazetkę ścienną w języku angielskim.

             

            Paulina Pawłowska

          • Bal Jesienny klas 0 - III

          • 25 września przedszkolaki i uczniowie klas młodszych wzięli udział w corocznym i bardzo wyczekiwanym balu jesiennym, zorganizowanym przez p. Bogumiłę Rusin. Opiekę podczas zabawy sprawowały również p. Marta Mytych, p. Stanisława Świniuch, p. Paulina Zapał oraz p. Edyta Kosiba. Imprezę poprowadziła grupa animacyjna „Nasz Tygrysek”. Zabawy, konkursy i tańce przy najnowszych hitach muzycznych sprawiały wszystkim radość i powodowały uśmiech na twarzach dzieci. Podczas zabaw dziewczynki wygrały rywalizację w przeciąganiu liny, a chłopcy bardzo celnie rzucali piłeczkami. Dużym powodzeniem cieszyła się pyszna wata cukrowa. Zwolennicy słonych przekąsek mogli zajadać się chrupiącym popcornem. Na koniec wszystkie klasy zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie z Kaczorem Donaldem. Dzień ten dostarczył dzieciom wielu przeżyć i miłych wrażeń. 

            Bogumiła Rusin

             

          • INDYWIDUALNE ZAWODY LEKKOATLETYCZNE SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

          • Dziewczęta i chłopcy rywalizowali w czterech konkurencjach:

            - bieg na 60m - Oliwia Kisiel, Aleksandra Kubies Emilia Ochab;

            - skok w dal - Nikola Skóra, Paweł Strzałka,

            - rzut piłeczką palantową - Paulina Wanat, Patrycja Skóra, Hubert Jasek, Mateusz Ziajor,

            - bieg 600m - Amelia Więcek, Anita Jasek,

            - bieg 1000m - Tomasz Ochał.

             

            Najlepsi uczniowie w poszczególnych konkurencjach otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz awans do zawodów powiatowych. 

            Amelia Więcek w biegu na dystansie 600m zajęła I miejsce i otrzymała awans do zawodów powiatowych.

            Wiesław Maciołek 

          • Magik

          • 18 września naszą szkołę odwiedził niezwykły magik, który swoimi sztuczkami oczarował wszystkich uczniów zarówno tych najmłodszych, jak i również tych starszych. 

          • Wizyta strażaków

          • 18.09.2023r w naszej szkole gościliśmy Strażaków z Państwowej Straży Pożarnej w Ropczycach. Goście w ciekawy sposób przybliżyli przedszkolakom i uczniom specyfikę pracy strażaka jednocześnie prezentując strój i podręczny sprzęt. W trakcie spotkania dzieci dowiedziały się, że praca strażaka nie polega tylko na gaszeniu pożarów, ale również na udzielaniu pomocy podczas wypadków samochodowych, oraz asyście podczas różnych akcji. Strażacy zapoznali dzieci z sytuacjami, w których należy wezwać straż pożarną, z zasadami prawidłowego zachowania się podczas pożaru, oraz przypomnieli numery alarmowe do straży, policji i na pogotowie. Dzieci z bliska mogły podziwiać wóz strażacki, wyposażenie jakim dysponują strażacy podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy. Dzieci przymierzały hełm strażacki, wchodzili do wozu. Mogły poczuć się jak prawdziwi strażacy podlewając okolice szkoły wężem strażackim. Wizyta strażaków utrwaliła wiedzę przedszkolaków i uczniów w zakresie bezpieczeństwa oraz zachęciła najmłodszych do służby w straży pożarnej.

          • NARODOWE CZYTANIE „NAD NIEMNEM” ELIZY ORZESZKOWEJ W NASZEJ SZKOLE:)

          • W środę 13 września odbyło się w naszej szkole Narodowe Czytanie powieści „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Jest to ogólnopolska akcja, nad którą honorowy patronat sprawuje para prezydencka. Wspólne czytanie stało się  jakby naszą szkolną tradycją, bowiem organizujemy je od 2014 roku. Czytaliśmy trylogię Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, nowele polskie, „Balladynę” Juliusza Słowackiego”, „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej oraz „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.   

            Ponieważ lektura jest przeznaczona dla młodzieży szkół średnich, odczytaliśmy jej fragmenty, dokładnie legendę o Janie i Cecylii. Na początku pani Lidia Nykiel przywitała zebranych uczniów klas III – VIII , nauczycieli i dyrekcję.  Prowadzący – Kinga i Kacper zaprezentowali sylwetkę autorki, przedstawili główne wątki powieści. Następnie rozpoczęła się główna część uroczystości – odczytanie fragmentów powieści.

            Lektorami byli w kolejności: p. dyrektor Monika Świątek – Bień, Gabriela Skóra- kl. VII, p. Bogumiła Rusin, Marta Cebulska- kl. VIII, Nikola Gorczyca- kl. VIII, Nikola Rybska- kl. VIII, Oliwia Kisiel- kl. VI, Sandra Kulpa- kl. VII, Zuzanna Lisak- kl. VI, p. Marta Zajchowska, p.
            Beata Charchut, p. Monika Skiba, Emilia Gródecka – kl. VII.

            Następnie uczniowie mieli okazję wziąć udział w quizie dotyczącym legendy i wygrać drobne nagrody. Na koniec pani dyrektor podziękowała wszystkim za udział w akcji, jej przygotowanie i piękną oprawę. Nawiązała do treści odczytanej lektury, akcentując wartość pracy.

            Na koniec każdy, kto przyniósł ze sobą książkę lub zeszyt do języka polskiego, otrzymał pamiątkową pieczęć  przysłaną do naszej szkoły przez Kancelarię Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Wszyscy uczniowie mogli się poczęstować pysznymi cukierkami.

            Uroczystość Narodowego Czytania była pouczająca, ale również niezwykle barwna. Uczniowie wystąpili w strojach przypominających te z XIX wieku. Mogli również obejrzeć wykonaną na tę okazję mogiłę Jana i Cecylii.

            Akcję Narodowego Czytania przygotowała P. Lidia Nykiel.

            Dziękuję pani Barbarze Cieśli i p. Zenonowi Stasiowskiemu za pomoc przy wykonaniu dekoracji,  pani Edycie Kosibie i p. Krzysztofowi Nyklowi za przygotowanie elementów dekoracji. Wszystkim uczniom oraz nauczycielom dziękuję za piękne czytanie i  zapraszam za rok do wspólnej lektury „Kordiana” J. Słowackiego.

            Lidia Nykiel

             

          • FESTWIAL PIŁKI NOŻNEJ Łączki Kucharskie 2023

          • Sportowa atmosfera i pozytywne emocje towarzyszyły zawodnikom podczas Festiwalu Piłki Nożnej w dwóch kategoriach wiekowych zorganizowanych przez SP w Niedźwiadzie Dolnej na stadionie w Łączkach Kucharskich.

            W turnieju wystąpiło 16 drużyn, graliśmy na czterech boiskach. Czas gry 15 minut. 

            Drużyna z naszej szkoły złożona z dziewcząt i chłopców wystąpiła w składzie:

            Paweł Strzałka, Mikołaj Trałka, Bartłomiej Wanat, Hubert Jasek, Maja Królikowska, Franciszek Godek, Kacper Cierpiał, Anita Jasek, Patrycja Skóra, Ernest Więcek, Nikodem Pociask.

            Graliśmy przeciwko takim zespołom jak:

            Kaskada Kamionka

            Pogórze Wielopole Skrzyńskie

            Mała

            Wisłoka Dębica

            Niedźwiada Dolna

            Każda drużyna otrzymała puchar, pamiątkowy medal, napoje oraz gorący poczęstunek.

            Szczególne słowa uznania i wyróżnienia należą się zawodnikowi Pawłowi Strzałka, który był najmocniejszym filarem naszej drużyny.

            Dziękuję wszystkim zawodnikom z naszej szkoły za udział i włożony wysiłek.

            Wiesław Maciołek

          • Sprzątanie Świata

          • W dniach 15-17 września 2023r. odbył się finał corocznej Akcji „Sprzątanie Świata – Polska 2023. Była to świetna okazja do zadbania o nasze otoczenie i zwrócenie uwagi na problem zanieczyszczenia środowiska. Tegoroczne wydarzenie odbyło się pod hasłem „Sprzątanie świata łączy ludzi”.  

            Także i nasza szkoła włączyła się w tą akcję. Pod opieką nauczycieli sprzątać najbliższe otoczenie wyruszyli uczniowie klas: IV, V, VII i VIII. Sprzyjała nam piękna pogoda. W rezultacie dzięki ciężkiej pracy dzieci i młodzieży udało się zebrać 10 worków napełnionych puszkami, plastikiem i szkłem.

            Aneta Rzeczycka 

          • Wizyta Policjantów

          • Bezpieczeństwo WAŻNA sprawa!

            Dziś nasi uczniowie ze wszystkich klas brali udział w spotkaniu z funkcjonariuszami policji.

            Serdecznie dziękujemy za dzisiejsze spotkanie.

          • Lekcje plastyki w plenerze…

          • Korzystając z uroków pięknego otoczenia szkoły oraz znakomitej pogody, uczniowie klasy 6 i 7 pod opieką pani Patrycji Wiktor spędzają czas na świeżym powietrzu. Jak co roku w tym czasie niektóre lekcje plastyki odbywają się w plenerze. Tym razem również nie mogło być inaczej, tym bardziej, że przedmiotem obserwacji młodych artystów był budynek szkoły. Wykonanie szkicu z dziedziny architektury okazało się nie lada wyzwaniem, tym bardziej, że trzeba było zwrócić uwagę na wiele szczegółów i wykazać się dokładnością.  Już niebawem będziemy mogli zobaczyć owoce tej pracy…

            Patrycja Wiktor

          • AKADEMIA INAUGURUJĄCA NOWY ROK SZKOLNY 2023/2024 W NASZEJ SZKOLE

          • W poniedziałek 4 września br. przywitaliśmy nowy rok szkolny 2023/2024. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele parafialnym w Łączkach Kucharskich.  Następnie w sali gimnastycznej naszej szkoły odbyła się wyjątkowa akademia, podczas której przywitaliśmy nową panią dyrektor mgr Monikę Świątek- Bień. Dyrektor  Obsługi  Jednostek  Oświatowych  gminy  Ropczyce pan Adam Paryś przedstawił zebranym panią dyrektor i życzył wszelkich sukcesów. Życzenia nieustających powodów do dumy z osiągnięć uczniów i absolwentów szkoły,  stałego wsparcia od kadry pedagogicznej i pracowników obsługi oraz „pomyślnych wiatrów” w oświacie przekazali przedstawiciele społeczności szkolnej. Następnie pani dyrektor zwróciła się do zebranych, akcentując wartość nauki , dobrej atmosfery i spokojnej  pracy. Ciepłe słowa skierowała do najmłodszych – pierwszoklasistów. Zapewniła o gotowości wsparcia w trudnych chwilach. Część artystyczną zaprezentowali uczniowie klas:  0, I,  VI, VII i VIII. Złożyły się na nią wiersze, piosenki, scenki teatralne oraz tańce. Prowadzącymi byli uczniowie klasy VIII:  Nikola Rybska i Karol Wanat, którzy radośnie wprowadzili zebranych w przeżywanie uroczystości. Ważnym akcentem akademii  było wspomnienie 1 września 1939 r. , kiedy dzieci  nie mogły pójść do szkoły, gdyż rozpoczęła  się II wojna światowa. Uczniowie zapewnili, iż nie zapomną o tych, którzy w tamtym okresie oddali życie za ojczyznę, bronili honoru Polski, wpisali się w karty naszej historii wielkością i sławą. Wszystkich zebranych zachwycił taniec na pożegnanie wakacji w wykonaniu przedszkolaków i pierwszoklasistów. Uczniowie zapewnili również nauczycieli, rodziców  i panią dyrektor, iż ważne są dla nich takie wartości, jak:  radość, wiedza, dobro, prawda, zaangażowanie, układając z klocków budowlę. Po jej odwróceniu ukazał się wszystkim napis- „SZKOŁA PODSTAWOWA – NASZ WSPÓLNY DOM”. Pani dyrektor , wraz z uczniami, przecięła wstęgę, która symbolizowała rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Na koniec najmłodsi przedstawiciele społeczności szkolnej – przedszkolaki i pierwszaki zostali ponownie zaproszeni na scenę i wysłuchali życzeń od starszych kolegów. Zaprezentowani zostali również wychowawcy poszczególnych klas. Akademię przygotowali: p. Lidia Nykiel, p. Marta Mytych, p. Paulina Pawłowska, p. Arkadiusz Zygmunt, p. Aneta Rzeczycka, p. Sylwia Ruszel, p. Bogumiła Rusin. Pracownikami obsługi, którzy w szczególny sposób przyczynili się do organizacji uroczystości, byli  – p. Edyta Kosiba oraz p. Zenon Stasiowski. Wszystkim składamy gorące podziękowania.

            Lidia Nykiel

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa w Łączkach Kucharskich
        • (0-17) 2213790
        • 39-106 Łączki Kucharskie

          Administratorzy strony:
          - dyrektor szkoły p. Monika Świątek-Bień
          - nauczyciel p. Paulina Zapał
          Poland
    • Galeria zdjęć

        brak danych