• Akademia z okazji "Dnia Papieskiego"

• 16 października 1978 r. Karol Wojtyła został Papieżem. Jan Paweł II dla wielu Polaków stał się autorytetem i na zawsze pozostanie w naszej  pamięci. Z tej okazji w Polsce od 23. lat obchodzimy Dzień Papieski, któremu w tym roku towarzyszyło hasło: „Jan Paweł II. Cywilizacja życia”.

Uczniowie z klasy II, pod opieką pani Pauliny Zapał oraz ks. Daniela Sączawy, przedstawili program słowno-muzyczny poświęcony nauczaniu św. Jana Pawła II, przypominając to, co mówił do nas  nasz Wielki Rodak. Dyrektor szkoły Monika Świątek – Bień podziękowała zaangażowanym w organizację Dnia Papieskiego, podkreślając wychowawczy aspekt tego wydarzenia.

Gratulujemy uczniom pięknego występu!

Paulina Zapał

• KAMILA DZIEDZIC – ABSOLWENTKA NASZEJ SZKOŁY (GIMNAZJUM W ŁĄCZKACH KUCHARSKICH) – AUTORKĄ WYSTAWY MALARSKIEJ PT. „PIĘKNO CZŁOWIEKA”

• Podczas gminnych obchodów Dnia Edukacji Narodowej, w  hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 1 w Ropczycach,  można było podziwiać prace plastyczne naszej absolwentki – Kamili Dziedzic. Wystawa zatytułowana „Piękno człowieka”  zachwyciła zebranych.  Kamila zaprezentowała rysunki oraz prace malarskie. Uchwyciła w nich twarze ludzi młodych, bardziej doświadczonych i tych najstarszych. Portrety, autoportrety,  akty, a także sceny z życia codziennego oglądającym  wydawały się niczym zdjęcia. Trudno było rozróżnić, czy obserwuje się pracę namalowaną ludzką ręką, czy też zdjęcie wykonane aparatem fotograficznym.

„Główną inspiracją jest dla mnie człowiek, którego uważam za najbardziej interesujący temat. Ocieram się o portret psychologiczny, w tym samym próbując różnych technik, co w efekcie daje prace ciekawe formalnie i jednocześnie subtelnie zmuszające do interpretacji. Na wystawie można zobaczyć również notatki z życia mojego i moich bliskich w dużej rozbieżności czasowej” – to słowa samej autorki, która jest studentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i  laureatką wielu nagród.

Jesteśmy  dumni z osiągnięć malarskich naszej uczennicy. Życzymy wielu sukcesów i czekamy na kolejne wystawy tak wspaniałych prac.

• PASOWANIE NA UCZNIA

• W dniu 18 października 2023 roku w Szkole Podstawowej w Łączkach Kucharskich odbyło się pasowanie na ucznia. Była to bardzo ważna uroczystość dla najmłodszych uczniów naszej szkoły, ponieważ w tym dniu zostali włączeni do grona społeczności szkolnej.  Odświętnie ubrane dzieci z wielkim zaangażowaniem  zaprezentowały część artystyczną: recytowały wiersze, śpiewały piosenki  i odgrywały śmieszne scenki, pod kierunkiem wychowawczyni Stanisławy Świniuch. W końcu nadszedł ten oczekiwany moment. Pierwszoklasiści poprosili panią dyrektor Monikę Świątek-Bień o pasowanie ich na uczniów. Po złożeniu uroczystego ślubowania, pani dyrektor dokonała pasowania, dotykając wielkim ołówkiem ramienia każdego dziecka. Następnie każdy pierwszak zostawił odcisk palca  w kronice szkolnej oraz otrzymał pamiątkowy dyplom i legitymację szkolną. Po złożeniu życzeń przez panią dyrektor i zrobieniu pamiątkowych zdjęć, na uczniów czekały jeszcze różne niespodzianki oraz poczęstunek.

Ogromne podziękowania należą się rodzicom, za tak wielkie zaangażowanie i pomoc podczas uroczystości.

Stanisława Świniuch

• Przyszli programiści

• EU Code Week, czyli Europejski Tydzień Kodowania UE, to akcja o szerokim zasięgu. Jej Ambasadorzy propagują wśród uczniów wszelkie aktywności z zakresu programowania i kodowania. Nasza szkoła już od kilku lat bierze aktywny udział w tym przedsięwzięciu. W tym roku tematem przewodnim naszego wydarzenia było „Tworzenie modeli 3D”. Uczniowie z klas IV, VI, VII i VIII podczas swoich zajęć z informatyki poznali program Tinkercad i za jego pomocą stworzyli swoje pierwsze modele 3D. Powstały prawdziwe arcydzieła, które można podziwiać w galerii.

Monika Skiba

• Sztafetowe Biegi Przełajowe w Łączkach Kucharskich

• II miejsce dziewcząt klas V-VI oraz miejsce III chłopców klas V- VI w Sztafetowych Biegach Przełajowych na stadionie w Łączkach Kucharskich. W rywalizacji brało udział dziewięć zespołów. Gratulacje dla wszystkich uczestników🏃👏

Wiesław Maciołek

• Otwarcie wystawy fotograficznej pod hasłem „ Cztery pory roku w mojej okolicy”

•

W dniu 3 października 2023 r. w Centrum Kultury im. Józefa Mehoffera w Ropczycach odbyło się uroczyste otwarcie wystawy fotograficznej. Nie mogło tam zabraknąć naszej społeczności szkolnej. Uczniowie klas II, V, VI i VII pod opieką Pań: Pauliny Zapał, Anety Rzeczyckiej i Patrycji Wiktor przybyli punktualnie na godzinę 10.00. W tym dniu w sali widowiskowej Pani Dyrektor – Sylwia Ruszel przywitała wszystkich zgromadzonych , którzy następnie wysłuchali wykładu Pani Patrycji Wiktor na temat historii fotografii. W międzyczasie uczennice naszej szkoły – Kinga Plezia i Aleksandra Ciepiela zaprezentowały swoje talenty muzyczne. Wszyscy z uwagą słuchali pięknej gry na skrzypcach oraz piosenek w wykonaniu dziewczyn. Po części artystycznej wszyscy zebrani udali się piętro wyżej i mogli obejrzeć fotografie. Wystawa to zbiór prawie 30 zdjęć prezentujących zmieniający się świat przyrody w najbliższym otoczeniu. Autorami są absolwenci Szkoły Podstawowej w Łączkach Kucharskich i Gnojnicy Dolnej. Po obejrzeniu wystawy wszyscy udali się na zwiedzanie Ropczyc. Poznali ciekawe zabytki, życiorysy znanych osób, jak również legendy związane z miastem. Nie mogło oczywiście zabraknąć wizyty w Pizzerii, która była znakomitym czasem przeznaczonym na niekończące się rozmowy i wymianę wrażeń.

• Festiwal Sztafet Ropczyce 2023

• II miejsce dziewcząt klas VI w sztafecie 4x100m. II miejsce dziewcząt klas VII- VIII w sztafecie 4x100. III miejsce chłopców klas V - VI w sztafecie 4x100m. II miejsce chłopców klas VII - VIII w sztafecie 4 x 100m

Wiesław Maciołek