
Jasełka w Zespole Szkół w Łączkach Kucharskich to już swego rodzaju tradycja. Wystawiane są bowiem prawie każdego roku przed Wigilią oraz w okresie bożonarodzeniowym. Pomagają przygotować się do Świąt, wprowadzają w ich klimat i opowiadają historię przyjścia na świat Zbawiciela-Dzieciątka Jezus.
Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły, podejmując się tego jakże pięknego, ale i trudnego przedsięwzięcia, starają się pokazać je w jak najwspanialszej formie - tak, aby każdy zrozumiał powagę Świąt, ale również, żeby z radością ich oczekiwał. Nauczyciele, panie: Lidia Nykiel, Monika Skiba, Marta Zajchowska oraz pan Arkadiusz Zygmunt mieli sporo pracy, bo niełatwo zapanować nad tak liczną grupą rozbrykanej młodzieży, a tym bardziej przygotować dzieci do prawdziwej gry aktorskiej, tańca, śpiewu, dla każdego uszyć nowy strój i wykonać dekorację, w której jak zawsze pomagał pan Zenon Stasiowski. Wszystko jednak się udało i 21 grudnia na sali gimnastycznej odbyła się wyczekiwana premiera jasełek pt. „Książę Pokoju”.
Na uroczystość przybyli specjalnie zaproszeni goście: burmistrz pan Bolesław Bujak, ks. proboszcz Marian Baran, pan radny Edward Marć, sołtys wsi- pan Lesław Reguła, przewodnicząca Klubu Seniora – pani Elżbieta Rogala, przewodnicząca Rady Rodziców - pani Joanna Chamera oraz wielu innych. Na występ przyszły również rodziny uczniów, a nawet koleżanki i koledzy absolwenci. Gości i widzów zaprosił do obejrzenia spektaklu nasz pan dyrektor Grzegorz Laska.
Fabuła jasełek została oparta na Ewangelii św. Mateusza i zbudowana na przeciwstawieniu postaci Heroda i Jezusa. Pierwszy, pełen lęku o swoją władzę, ulega szatańskim podszeptom i ludzkiej słabości. Prowadzi go to do spotkania wszystkich Siedmiu Grzechów Głównych, które także występują w przedstawieniu. Istotna rola w scenariuszu została przypisana trzem Magom, którzy wykorzystują swoją wiedzę na szukanie Zbawiciela, a po drodze z miłością otwierają serca na potrzeby bliźnich. Choć dopiero do Niego zdążają, nowonarodzony Książę już napełnia ich swoim pokojem. Boży pokój jest bowiem udziałem wszystkich ludzi dobrej woli. Przedstawienie uwzględnia misyjny charakter obchodzonego wkrótce po Bożym Narodzeniu Święta Trzech Króli. W kulminacyjnej części soliści – Gabrysia, Ola i Natalia, a także recytatorzy – Casper, Natalia i Gabrysia prezentują piosenkę misyjną traktującą o losie dzieci z całego świata, (których role odegrali chłopcy i dziewczynki z klasy II i III SP). W końcowej części przedstawienia Magowie ofiarowują Świętej Rodzinie osiołka , na którym Maria i Józef uciekają do Egiptu (osiołek , choć nie jest żywy, sam się porusza)!
Odbiór naszego przedstawienia okazał się wspaniały. Wszyscy w skupieniu oglądali, co dzieje się na scenie. Jak Karol w roli Heroda pragnie pozbyć się Jezuska, jak wspaniale sekunduje mu diabełek i jak pasterze wraz z mędrcami i dziećmi cieszą się na przyjście Dzieciątka. Nie zabrakło nawet tańca, który pomogła przygotować pani Kasia Sikora. Jeden układ (taniec Siedmiu Grzechów Głównych) mroził krew w żyłach i zmuszał do refleksji nad sobą, drugi natomiast radośnie chwalił Pana. Grze aktorów i tańcom towarzyszyły zarówno tradycyjne kolędy jak i nowe pastorałki. Przesłanie tegorocznych jasełek ,( z tego co nam wiadomo), bardzo się podobało.
Po zakończeniu przedstawienia , głos zabrał pan dyrektor, który podziękował organizatorom za przygotowanie jasełek, za przybycie wszystkim gościom i oczywiście aktorom za występ, słowa podziękowania skierował również do rodziców, którzy szczególnie zaangażowali się w przygotowania. Następnie piękne słowa do zebranych w sali skierował pan burmistrz, docenił kunszt aktorski, przygotowanie, dekoracje i atmosferę, zaprosił młodzież do zaprezentowania spektaklu po Świętach, wręczył kosz cukierków . Nie tylko on, bo również i pan Edward Marć, jak co roku, obdarował nas całym koszem słodyczy, a i pan sołtys nie przyszedł z pustymi rękami. Na koniec, ku zdziwieniu wszystkich, głos zabrało jeszcze samo koło teatralne, które osobiście podziękowało swoim opiekunkom za ich pracę. Tego nikt się nie spodziewał! Po wszystkich przemówieniach i życzeniach świątecznych odbyło się jeszcze rozdanie nagród za konkurs na szopkę bożonarodzeniową. Następnie goście udali się na poczęstunek. Należy dodać, że dziewczyny z Koła Teatralnego „Wachlarz” przygotowały również kiermasz ozdób świątecznych. Ponieważ wszystkie grały w przedstawieniu, sprzedażą choineczek, stroików, pierniczków zajmowały się koleżanki z klasy VI SP – Dominika, Iza, Ola i Julia.
Można by długo tak pisać i opowiadać, ale nic nie jest w stanie odzwierciedlić, jak te jasełka wyglądały na żywo. Trzeba po prostu przyjść i je zobaczyć, a taka okazja będzie w styczniu, więc serdecznie zapraszamy.
Wszystkim zaangażowanym w organizację naszego spektaklu: dyrektorowi, nauczycielom, pracownikom szkoły oraz przybyłym gościom, panu burmistrzowi, rodzicom, dziadkom, koleżankom i kolegom serdecznie dziękujemy!
Natalia Bereś