„Śpiewać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej, ale nie o to chodzi jak to komu wychodzi”. Te znane wszystkim słowa piosenki śpiewanej przez Jerzego Stuhra można interpretować na wiele sposobów. Dlaczego by więc nie zamienić śpiewu na recytację? Takie pytanie przyszło do głowy nauczycielkom języków obcych w naszej szkole: p. Patrycji Wiktor oraz p. Paulinie Piotrowskiej, w związku z czym zrodził się pomysł zorganizowania Gminnego Konkursu Poezji Obcojęzycznej. Zaproszenia zostały wysłane do 12 szkół w naszej gminie, z których aż osiem wyraziło chęć udziału w konkursie: ZS NR 2 w Ropczycach, ZS NR 4 w Ropczycach, ZS NR 5 w Ropczycach, ZS w Niedźwiadzie Dolnej, ZS w Niedźwiadzie Górnej, ZS w Lubzinie, ZS w Małej, ZS w Łączkach Kucharskich. Łącznie zgłosiło się dwudziestu czterech uczestników, 13 w kategorii język angielski i 11 w kategorii język niemiecki.
17 maja na Sali gimnastycznej od rana trwały próby i przygotowania. Szczerze można stwierdzić, że atrakcji nie brakowało. Na samym początku przybyli goście witani byli przez organizatorki konkursu oraz przedstawicielki Szkolnego Klubu Europejskiego „Eurodworek”. Po wejściu na salę można było zobaczyć piękne dekoracje w postaci flag europejskich na skrzydłach motyli, które były można by rzec motywem przewodnim, gdyż poezja jest niczym motyl – piękna i ulotna, a jednocześnie ma w sobie coś tajemniczego. Za ten wystrój odpowiadały dziewczyny z klasy trzeciej gimnazjum: Karolina Bereś, Weronika Bochenek, Gabriela Kramarz oraz Weronika Gorczyca.
Po godzinie dziesiątej wszyscy już dotarli na miejsce i można było zaczynać. W jury zasiedli nauczyciele wszystkich szkół, na czele z przewodniczącym- p. dyrektorem Grzegorzem Laską. Całość uroczystości poprowadzili Kuba Kaznecki i Marika Ziarnik z klasy I gimnazjum. Uczestnicy konkursu, co prawda lekko zestresowani, aczkolwiek pełni optymizmu, zajęli swoje miejsca i z niecierpliwością czekali na swoją kolej. Rozpoczęliśmy od kategorii: język angielski. Trzeba przyznać, że już po kilku pierwszych wierszach poprzeczka została podniesiona wysoko, ale to w końcu konkurs, a jak widać w naszej gminie mamy bardzo uzdolnioną młodzież. Następnie przyszła kolej na język niemiecki, który również zaskoczył wysokim poziomem. Pomiędzy wierszami mogliśmy posłuchać piosenek w różnych językach - angielskim, niemieckim, hiszpańskim, francuskim oraz polskim, w wykonaniu uczennic należących do „Eurodworku”. Należy zwrócić również uwagę na piękny śpiew, bo i tutaj nie brakuje talentów. Niektórym nauczycielkom tak się spodobało, że domagały się bisu, a dziewczynom wtedy aż skrzydła urosły. W końcu mogły się poczuć jak prawdziwe gwiazdy.
Po zakończeniu wszystkich recytacji głos zabrali specjalnie zaproszeni goście - p. Maja Bułaś (absolwentka naszej szkoły) oraz p. Jaromir Kwiatkowski, autorzy książki pt. „Niezapomniane wakacje Kruszynki w Obłokowie”. Opowiedzieli nam o swojej pracy pisarskiej, ale nie tylko. Opowiedzieli również o tym, że dzięki tej bajce zrodziła się miedzy nimi przyjaźń i nie pisali jej na zasadzie mistrz i uczeń, ale jako równi sobie ludzie. Książki można było oczywiście później nabyć z autografem. Po wysłuchaniu autorów, uczniowie zostali przekonani, że czytanie i pisanie to nie tylko obowiązek, ale i przyjemność.
Następnie jury udało się na obrady, w celu wyłonienia zwycięzców, a uczestnicy konkursu zostali zaproszeni na poczęstunek oraz do udziału w grach i zabawach językowych. Jeśli o poczęstunek chodzi, to Szkolny Klub Europejski bardzo dobrze się przygotował. Każdy miał możliwość degustacji ciast z różnych stron Europy - Polski, Anglii, Niemiec, Hiszpanii, Włoch a nawet ze Szwecji. W tym przypadku nasze uczennice i uczniowie zabłysnęli talentem kulinarnym.
Po przerwie nadszedł najważniejszy moment całej imprezy: ogłoszenie wyników. Ale chwila, moment… cóż to się okazało? Nie można tego zrobić, gdyż najpierw trzeba przeprowadzić dogrywkę. Takiego obrotu sprawy nikt się nie spodziewał. Jednak nie było z tym żadnego problemu. Dziewczyny po raz kolejny wyrecytowały swoje wiersze, a jury podjęło ostateczną decyzję. Teraz już spokojnie można było ogłosić, kto znalazł się na podium. Tym zajął się oczywiście przewodniczący jury – pan dyrektor.
JĘZYK NIEMIECKI:
I miejsce - Sylwia Góral (ZS w Łączkach Kucharskich)
II miejsce - Maciej Nowakowski (ZS w Lubzinie)
III miejsce: Anna Schab (ZS NR 5 w Ropczycach), Izabela Kukla (ZS w Niedźwiadzie Dolnej), Gabriela Pawłowska (ZS w Łączkach Kucharskich)
Dyplomy za udział otrzymali: Barbara Kania (ZS NR 4 w Ropczycach), Hubert Dudziński (ZS NR 2 w Ropczycach), Alicja Chodak (ZS w Niedźwiadzie Dolnej), Izabela Marć (ZS w Lubzinie), Norbert Zięba (ZS NR 2 w Ropczycach), Klaudia Stachnik (ZS NR 4 w Ropczycach).
JĘZYK ANGIELSKI:
I miejsce - Karolina Misiorek (ZS w Niedźwiadzie Górnej)
II miejsce - Klaudia Góra (ZS NR 4 w Ropczycach)
III miejsce - Patrycja Strzałka (ZS w Niedźwiadzie Górnej)
Dyplomy za udział otrzymali: Paulina Nosal (ZS NR 2 w Ropczycach), Katarzyna Pieja (ZS NR 2 w Ropczycach), Anna Ożóg (ZS NR 4 w Ropczycach), Martyna Chojecka (ZS w Małej), Klaudia Boduch (ZS w Małej), Bartłomiej Dziedzic (ZS w Niedźwiadzie Dolnej) Bernadeta Rymut (ZS w Lubzinie), Agata Tokarz (ZS w Lubzinie), Natalia Bereś (ZS w Łączkach Kucharskich), Karol Wrona (ZS w Łączkach Kucharskich).
Nagrody dla uczestników konkursu ufundowali: Goethe Institut w Krakowie, Wydawnictwo Macmillan, Zespół Szkół w Łączkach Kucharskich.
Nie obyło się też bez podziękowań dla opiekunek, które przygotowały uczniów do konkursu, co wbrew pozorom nie jest taką prostą sprawą, dlatego zostały im wręczone specjalne dyplomy. Z języka anielskiego były to: p. Katarzyna Maś, p. Ewelina Bieniasz, p. Monika Świątek-Bień, p. Iryna Burban, p. Katarzyna Niedźwiedź, p. Gabriela Król, p. Ewa Kurtyna oraz p. Paulina Piotrowska. Natomiast z języka niemieckiego: p. Agata Dąbrowska - Homa, p. Joanna Szwedo, p. Liliana Zielińska, p. Patrycja Wiktor.
Podziękowania należą się również osobom, które przyczyniły się do organizacji konkursu: p. Bartłomiej Wiktor, p. Beata Rzeszutek, p. Wiesław Maciołek, p. Zenon Stasiowski, p. Grażyna Jasek, p. Barbara Cieśla. Za obsługę techniczną i muzykę odpowiadał zespół „DJ RUDIS”.
Konkurs dobiegł końca w bardzo miłej i wesołej atmosferze, zarówno nauczyciele jak i uczniowie, nie mówiąc już o zwycięzcach byli bardzo zadowoleni. Jak widać poezja nie zawsze musi być nudna, wystarczy tylko podejść do niej z odpowiednim nastawieniem. A jeśli znajdą się osoby, które nam w tym pomogą, to jeszcze lepiej! Dlatego jeszcze raz dziękujemy za organizację tej wspaniałej i uczącej zabawy organizatorkom konkursu: p. Patrycji Wiktor oraz p. Paulinie Piotrowskiej.
Natalia Bereś ( III gimnazjum)