• Powiatowe Zawody Lekkoatletyczne Szkół Podstawowych

          • 17 maja na Stadionie Miejskim w Ropczycach  odbyły się Powiatowe Zawody Lekkoatletyczne Szkół  Podstawowych.
            Naszą szkołę reprezentowało 12 uczniów:   Kacper Prokopowicz, Mateusz Adamczyk, Oskar Świątek, Maksymilian Zakrzewski, Michał Gorczyca, Dominik Prokopowicz, Izabela Bereś, Aleksandra Wójcik, Marlena Malska, Emilia Zakrzewska, Julia Gorczyca i Angelika Cesarz. Opiekę sprawował p. Wiesław Maciołek.  Każdy uczestnik miał za zadanie wziąć udział w czterech  konkurencjach,  takich jak:  bieg na 60 i 600/1000 metrów, skok w dal i rzut piłeczką palantową. Wszyscy uczestnicy bardzo dobrze poradzili sobie w zawodach i z uśmiechem wrócili do domu.
            Przygotowały: Dominika Nykiel i Julia Kędzior .
             

          • Zawody Lekkoatletyczne uczniów gimnazjum

          • 16 maja 2017 roku uczniowie naszej szkoły pod opieką pana Wiesława Maciołka wybrali się na zawody powiatowe ligi lekkoatletycznej w Ropczycach. Trzeba przyznać, że piekne słońce z rana tylko dodało energii. Każdy miał dużo siły i był gotów wystartować w swojej kategorii. Ze szkoły wyruszyliśmy około godziny 9:00. Mieliśmy na czas na rozgrzewkę, a także zjedzenie śniadania. Tuż przed rozpoczęciem, naszych uczniów dopadł lekki stresik. Ale gdy już zaczęli biegać, skakać i rzucać nie było tego widać. Niektórym bieg utrudnił deszcz. W tym roku w gimnazjadzie wzięła tez udział klasa 6. Mieli okazję aby zobaczyć, co czeka ich za rok. Uczniowie brali udział w takich dyscyplinach jak: bieg na 100m, 300m, 600m dziewczęta, 1000m chłopcy, a także skok w dal oraz pchnięcie kulą. Grzegorz Wanat miał najlepszy czas na bieg na 300 metrów, a Patryk Kliś w dystansie 1000m zajął 4 miejsce. Z racji,że były to zawody drużynowe, tym razem nie udało się zająć żadnego z miejsc na podium. Ogólnie trzeba przyznać, że nasze gimnazjum bardzo dobrze reprezentowało naszą szkołę. Ćwiczcie dalej i osiągajcie coraz to większe sukcesy! Bo pamiętajmy, trening czyni mistrza.
            Aleksandra Karaś

          • IV miejsce Natalii Więcek w konkursie matematycznym „Procenty w banku i na co dzień”

          • 16 maja 2017 r. odbyła się piąta edycja gminnego konkursu matematycznego pt. „Procenty w banku i na co dzień” organizowanego przez Zespół Szkół nr 2 w Ropczycach. Konkurs był adresowany dla uczniów I gimnazjum. Celem konkursu było m. In. kształcenie umiejętności stosowania wiedzy matematycznej w praktyce związanej bezpośrednio z usługami, które oferuje bank: opłacenie rachunków, naliczanie kapitału złożonego w banku na pewien procent i planowanie spłaty kredytu wraz z odsetkami. Naszą szkołę reprezentowali Natalia Więcek i Jakub Kaznecki. Uczniowie otrzymali zestaw dziesięciu zadań zamkniętych i trzech zadań otwartych. Natalia Więcek zdobyła czwarte miejsce. Zabrakło jej  tylko jednego punktu do miejsca trzeciego. Do szkoły uczniowie powrócili z dyplomami i pięknymi książkami.  Gratulujemy uczestnikom osiągniętych wyników. Marta Zajchowska

          • Wycieczka klas gimnazjalnych w Bieszczady:)

          • Wycieczki szkolne na koniec roku stały się od pewnego czasu tradycją, a że my tradycje podtrzymujemy to i tego roku coś należało zorganizować. Już w kwietniu zapadła ostateczna decyzja: Bieszczady. Wstępnie każdy był zadowolony, szczególnie biorąc pod uwagę, że wyjazd miał być dwudniowy. 11 maja uczniowie klas gimnazjalnych oraz klasy szóstej zebrali się z opiekunami na parkingu szkolnym, gdzie na autobus czekała kontrola. Po sprawdzeniu wszystkich niezbędnych rzeczy zapakowaliśmy się do autobusu i z radością ruszyliśmy w kilkugodzinną podróż. Wszystkim towarzyszyły dobre humory, które zresztą znajdowały się na liście obowiązkowych rzeczy, przygotowanych przez nasze panie, a   które obowiązkowo należało ze sobą zabrać. Dojechaliśmy cali i zdrowi, nikt nawet nie wspomniał o jakichś nieprzyjemnych dolegliwościach (wszyscy chyba wiedzą o co chodzi). Od razu  wyruszyliśmy na szlak. Na początku szło się super, każdy był pełen energii. Chłopcy z panem Wiesławem Maciołkiem wysunęli się na przód i po pewnym czasie można się ich było tylko dopatrywać w oddali. Ale każdy, nawet mimo lekkich problemów, dotarł do Chatki Puchatka. Chociaż trzeba przyznać, że warunki były naprawdę trudne, bo wiało porządnie. Na szlaku spotkaliśmy nawet panów wojskowych, którzy zmotywowali nas do wędrówki. Po chwili odpoczynku wyruszyliśmy w drogę powrotną. Jak zawsze ta wydawała się znacznie krótsza i łatwiejsza. Następnie  pojechaliśmy jeszcze do kultowej karczmy Siekierezada w Cisnej, gdzie bardzo interesujące okazały się  siekiery powbijane w stoły i wiele innych , można by rzec dziwnych elementów wystroju, które wywołały zdziwienie. Oczywiście dla niektórych największą atrakcją były toalety, na które czekaliśmy aż od wyjścia w góry. Następnie udaliśmy się do Polańczyka, gdzie mieliśmy nocować. Pogoda dopisywała, było naprawdę pięknie. Mimo zmęczenia zachwycaliśmy się domkami, w których można było nareszcie rzucić się na łóżko. Wieczorem czekała nas jeszcze kolacja, która zorganizowana została w postaci grilla. Przecież nie ma to jak ciepła kiełbaska w ilości 10 kilogramów. Do tego jeszcze potańcówka w rytm biesiad i  tanecznego disco. Można było się bawić aż do ciszy nocnej. Później oczywiście trzeba było wrócić do domków, ale jak to na wycieczkach bywa, nikomu się do spania nie spieszyło.

            Chłopcy dziwnym trafem znajdowali się u dziewczyn i odwrotnie. Ale na szczęście nasi opiekunowie doprowadzili wszystko  do porządku. Po kilku schadzkach wszyscy stwierdzili, że jednak kilka godzin snu może się przydać. W nocy ku naszemu zdziwieniu wcale nie było tak ciepło, trzeba było nałożyć dresik, żeby nie zmarznąć, chociaż chłopcy twierdzili, że było gorąco. Na następny dzień pogoda troszkę się zepsuła. Niestety padał deszcz, ale to nie przeszkodziło chłopcom w chodzeniu po domkach i  budzeniu wszystkich. Przy okazji okazało się, że nieźli z nich kucharze, bo oprócz zupek chińskich zrobili nawet jajecznicę. Takie śniadanie to tylko u nas. Ale tym zajęli się też nauczyciele. Z samego rana ekipa wybrała się do sklepu po świeże bułeczki. Kiedy wszyscy sobie już pojedli, przyszła pora pakowania się i wyjazdu. Czekała nas przecież dalsza część wycieczki i kolejne atrakcje. Ten dzień zaplanowany był z przewodnikiem. Najpierw pojechaliśmy zobaczyć punkt widokowy.  Następnie udaliśmy się nad Solinę, gdzie czekał nas rejs statkiem. Chwała Bogu, nikt nie cierpi na chorobę morską. Później czekał nas cudowny spacer w deszczu przez zaporę. Takich chwil się nie zapomina. Panie zapewniły nam coś ciepłego do jedzenia, w tym też czasie mogliśmy kupić jakieś pamiątki. Kolejnym przestankiem był zamek i synagoga w Lesku. Wszyscy uważnie wysłuchali pana przewodnika, szczególnie chłopcy, którzy okazali nagle zainteresowanie takimi budowlami. Co niektórym ciężko było już iść, ale na szczęście dobrzy koledzy zawsze mogli ponieść na barana. W końcu przyszła pora na najważniejszą część, czyli obiad. Wygłodnieli gimnazjaliści, to źli gimnazjaliści, więc każdy był zadowolony, kiedy dojechaliśmy do restauracji. Przy okazji mogliśmy zobaczyć kilka samochodów wyścigowych, które akurat przyjechały do miasta. Najedzeni i zadowoleni wyruszyliśmy do skansenu w Sanoku. Zostaliśmy podzieleni na dwie grupy i każda dostała przewodnika. Po dwóch godzinach zwiedzania dowiedzieliśmy się bardzo dużo o tym, jak dawniej ludzie żyli, jakie mieli zajęcia i jak wyglądały ich domy. To była bardzo przydatna lekcja historii. Ta atrakcja była już niestety ostatnia. Przyszła pora na powrót do domu. Jednak podróż wcale nie była smutna, wręcz przeciwnie. Cały autobus aż huczał. Rozbrzmiewało karaoke, przez które niektórzy niemal potracili głosy, ale jednak warto było. Podczas wysiadania każdemu zrobiło się przykro, że to już koniec. Chciałoby się, żeby takie wycieczki się nie kończyły, ale to niemożliwe. Opiekę nad uczniami sprawowali cały czas p. Lidia Nykiel, p. Monika Skiba, p. Zosia Król oraz p. Wiesław Maciołek, za co serdecznie dziękujemy. Ogromne podziękowania należą się przede wszystkim pani Lidii i Monice, gdyż to one zorganizowały całą wycieczkę. Dlatego jeszcze raz serdecznie dziękujemy! To była wycieczka, o której z pewnością będziemy pamiętać przez długie lata.  Natalia Bereś

          • Światowy Dzień Ziemi w naszej szkole:)

          • Światowy Dzień Ziemi jest obchodzony obecnie w 192 krajach 22 kwietnia przez ponad miliard ludzi. Jest to święto jednoczące obywateli bez względu na kolor skóry, religię, polityczne przekonania, uczące troski o dobro wspólne, uczące czym jest środowisko naturalne, przyroda, ziemia i jak ludzie mają się wobec ziemi zachowywać, by mogła służyć następnym pokoleniom. Tegoroczne obchody Światowego Dnia Ziemi poświęcone były różnorodności biologicznej i jej ochronie. Jest wiele definicji bioróżnorodności, a jedną z ostatnio sformułowanych jest definicja zamieszczona w Milenijnym Przeglądzie Ekosystemów: "Bioróżnorodność jest zmiennością żywych organizmów wszystkich środowisk występujących na Ziemi, włączając w to siedliska lądowe, morskie, inne ekosystemy wodne oraz ekologiczne kompleksy złożone z tych siedlisk; obejmuje ona zróżnicowanie wewnątrzgatunkowe, między gatunkami i zróżnicowanie ekosystemów. Bioróżnorodność tworzy podstawę szerokiego wachlarza świadczeń ekosystemów, który w istotny sposób kształtuje dobrobyt człowieka."

            Aby o tym ważnym dniu nie zapomniano, w Zespole Szkół w Łączkach Kucharskich uczniowie klasy VI szkoły podstawowej wraz z wychowawcą przygotowali krótkie przedstawienie, w którym apelowali               o szacunek dla życia na kuli ziemskiej i jego ochronę. Przypomnieli o tym, że by coś się zmieniło należy zacząć od samego siebie.

            Po zakończeniu apelu odbyło się wręczenie nagród w konkursach: plastycznym - pod hasłem „Zamiast papierosa… Wybieram zdrowie” oraz językowym. 

          • Konkurs plastyczny pod hasłem "Zamiast papierosa wybieram zdrowie"

          •  Konkurs „Zamiast papierosa… Wybieram zdrowie” zorganizowany został w ramach pracy Szkoły Promującej Zdrowie. Jego celem było:

            - popularyzacja wiedzy na temat uzależnień;

            - uświadamianie dzieciom i młodzieży o występujących zagrożeniach i formowanie ich pozytywnego wizerunku.

            Uczniowie oceniani byli w trzech kategoriach wiekowych. Wpłynęło 15 prac. Wszystkie były przemyślane i piękne dlatego komisja konkursowa miała  ciężki orzech do zgryzienia. Ostatecznie wybrano i nagrodzono:

            Szkoła podstawowa I - III

            I miejsce – Adrian Ochał – klasa II

            II miejsce – Anna Babicz – klasa II

            III miejsce – Weronika Krajewska – klasa II

            Wyróżnienie – Jakub Kuraś (klasa III) i Amelia Kosiba (klasa II)

            Szkoła Podstawowa IV-VI

            I miejsce – Izabela Bereś – klasa VI

            II miejsce – Paulina Kramarz  – klasa IV

            III miejsce – Alicja Bereś – klasa IV

            Gimnazjum

            I miejsce – Kamila Dziedzic – klasa I

            II miejsce – Natalia Gródecka  – klasa I 

          • Konkurs plastyczny „Najpiękniejsze zabytki państw anglo – i niemieckojęzycznych”

          • W tym roku, wraz z nadejściem wiosny  Szkolny Klub Europejski „Eurodworek” wyszedł z inicjatywą zorganizowania konkursu plastycznego pt. „Najpiękniejsze zabytki krajów niemiecko i anglojęzycznych”, przeznaczonego dla uczniów klas IV-VI Szkoły Podstawowej oraz I-III Gimnazjum. Tematem konkursu było wykonanie pracy plastycznej ukazującej zabytek jednego z krajów niemiecko lub anglojęzycznych. Technika wykonania była dowolna. Organizatorkami konkursu były panie uczące języków obcych w naszej szkole -  p. Paulina Piotrowska oraz p. Patrycja Wiktor. Rozwiązanie konkursu oraz wręczenie nagród odbyło się po akademii zorganizowanej z okazji Dnia Ziemi. W Szkole Podstawowej na podium stanęli: Weronika Kosińska - III miejsce, Alicja Bereś oraz Izabela Bereś - II miejsce, Julia Gorczyca - I miejsce, a w gimnazjum: Katarzyna Bereś - III miejsce, Natalia Bereś - II miejsce, Kamila Dziedzic oraz Sylwia Góral - I miejsce. Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział w konkursie, a laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!                             Gabriela Pawłowska 

          • Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

          • 28 kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy święto uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Jak się okazało wiele osób ma problem z podaniem daty rocznej tego wydarzenia. Akademia została rozpoczęta słowami "Komu potrzebna jest historia?" A wiec historia potrzebna jest nam wszystkim, kiedy tracimy pamięć, zatracamy samych siebie. Apel był bardzo ciekawy. Uczniowie w prosty sposób ukazali nam kawałek historii Polski, wcielając sie w rolę Carycy Katarzyny, Króla Prus, Cesarza Austrii i Ambasadora Rosji. Na zakończenie gimnazjaliści odtańczyli Poloneza. Akademię przygotowały panie Monika Skiba i Marta Zajchowska. Była to ciekawa lekcja, która mamy nadzieję, utkwi w pamięcie nas wszystkich.

                                                          Aleksandra Karaś, Patrycia Adamczyk 

          • II Szkolne Spotkanie Czytelnicze pod hasłem: "W bajkowej zagrodzie ze słoniem Elmerem- czytających dzieci wielkim przyjacielem"

          • 27 kwietnia br. wszystkie dzieci klas 0-3 szkoły podstawowej zebrały się wraz z wychowawcami oraz panem dyrektorem na sali gimnastycznej, gdzie miało miejsce II Spotkanie Czytelnicze pod hasłem : "W bajkowej zagrodzie ze słoniem Elmerem, czytających dzieci wielkim przyjacielem". Spotkanie zostało zorganizowane przez panie bibliotekarki:  Lidię Nykiel i Monikę Skibę oraz gimnazjalistów działających w Kole Teatralnym „Wachlarz” w ramach prowadzonej w Zespole Szkół  w Łączkach Kucharskich akcji „Czytam, bo lubię” oraz Szkolnych Obchodów Światowego Dnia Książki. Głównym celem, jaki przyświecał organizatorom, było promowanie czytelnictwa oraz wartości książki wśród najmłodszych członków społeczności szkolnej, integracja wszystkich uczniów – tych młodszych i tych najstarszych oraz nauczanie poprzez zabawę.  W pięknej zagrodzie pełnej kwiatów znalazło się miejsce dla wielu zwierzątek i przede wszystkim dla dzieci. Na początku maluchy  obejrzały krótką scenkę przedstawiającą wiersz Jana Brzechwy "Żuraw i Czapla" w wykonaniu Gabrieli Mardeusz, Natalii Bereś i Gabrieli Kramarz. Później Biedronka i jej koleżanka Czapla miały za zadanie nauczyć zebranych piosenki o słoniach, którą jak się okazało, wszyscy znali. Do śpiewania zachęciły wszystkie dzieci, a jedna z dziewczynek, Alicja, odważyła się zaśpiewać razem z gimnazjalistkami do mikrofonu. Następnie do sali wkroczył główny bohater spotkania, słoń w kratkę o imieniu Elmer. Po przywitaniu wszyscy wysłuchali bajki właśnie o tym słoniu, którą pięknie przeczytała pani Lidia. Dzieci uważnie jej słuchały, gdyż wiedziały, że będą odpowiadać na pytania dotyczące książki, a za prawidłową odpowiedź dostaną słodkości.

            Chociaż mogły liczyć na podpowiedzi dwóch klaunów, poradziły sobie zupełnie bez pomocy starszaków. Po wysłuchaniu opowiadania,  przyszedł czas na konkursy tematycznie związane z bajkami i wierszykami, których bohaterami okazały się  zwierzątka.  Ochotnicy z każdej klasy wzięli udział w przygotowanych dla nich konkurencjach. Maluchy z klasy I miały za zadanie rozpoznać odgłosy różnych zwierząt, w tym zadaniu  najlepiej zaprezentowała się  Marta. Przedszkolaki - Tomek i Gabrysia, szukali w zagrodzie ukrytych przez Czaplę zagadek, które później bezbłędnie rozwiązali. Trudniejsze zadanie czekało na uczniów klasy drugiej, wraz z pomocą zwierzątek ( z koła teatralnego)   układali duże styropianowe puzzle, a następnie zgadywali, jaki bohater jest na nich przedstawiony i z jakiej bajki lub wierszyka pochodzi. Nikomu nie sprawiło trudności rozpoznanie Reksia, Koziołka Matołka , Kaczki Dziwaczki i Kota w Butach. Po tej konkurencji wszyscy przenieśli  się na drugą część sali, gdzie był przygotowany tor przeszkód z ukrytymi zagadkami dla trzecioklasistów. Wszyscy zawodnicy poprawnie rozwiązali swoje zagadki i sprawnie pokonali przeszkody. Na zakończenie dzieci miały okazję potańczyć w towarzystwie Elmera i innych zwierzątek ( kogutów, kurek, żabki, myszek, kota, żyrafy, świnek itd.) Nie obyło się bez ulubionego „Chocolate”, hitu „Wyginam śmiało ciało” , zabawy ruchowej „Głowa-ramiona-kolana-pięty” , czy „Starego niedźwiedzia”. Na koniec wszyscy wsiedli do „Pociągu”, na czele którego stanął Elmer.

            Po zabawie, przyszedł czas na upominki. Pan dyrektor Grzegorz Laska  wręczył dzieciom nagrody i dyplomy za  konkurs plastyczny pod hasłem „ Zwierzątko – mój ulubiony bohater bajki, baśni lub wiersza”. Okazało się, że nagród i dyplomów było bardzo dużo.

            Najlepsze prace wykonali:

            Klasa „0” – Zuzanna Lisak – I miejsce, Sandra Kulpa – II miejsce, Oliwia Kisiel – III miejsce,

            Klasa I – Marta Cebulska – I miejsce, Krystian Królikowski – II miejsce, Karol Wanat – III miejsce,

            Klasa II – Amelia Jawor – I miejsce, Amelia Kosiba – II miejsce, Sebastian Jasek – III miejsce,

            Klasa III – Magdalena Cebulska – I miejsce, Michał Marciniec – II miejsce, Ana Świątek – III miejsce.

            Wszyscy otrzymali nagrody książkowe, dyplomy oraz cukierki. Na koniec pan dyrektor pogratulował dzieciom pięknych rysunków, zaś paniom bibliotekarkom organizacji imprezy.  Tradycyjnie wszyscy zrobili  pamiątkowe zdjęcia i w dobrych, pomimo smutnej pogody humorach, opuścili kolorową zagrodę.  

            Szczególne podziękowania składamy:

            Księgarni „Nowa” w Ropczycach za udostępnienie stroju Elmera; 

            Panu Dyrektorowi za patronat nad naszą  coroczną imprezą czytelniczą;

            Uczennicy klasy III gimn. – Karolinie Bereś za szczególną pomoc w wykonaniu dekoracji;

            Natalii Bereś i Gabrieli Mardeusz za prowadzenie imprezy;

            Członkom Koła Teatralnego „Wachlarz” za wszelki wkład w organizację spotkania;

             Paniom bibliotekarkom za zorganizowanie spotkania.

             Do zobaczenia za rok! 

             

          • Szkolny Konkurs z Języka Angielskiego "Pocztówka z wakacji w Wielkiej Brytanii"

          • 26 kwietnia 2017 r. odbyło się ogłoszenie wyników Szkolnego Konkursu z Języka Angielskiego "Pocztówka z wakacji w Wielkiej Brytanii", który skierowany był do uczniów klas I-III szkoły podstawowej. Konkurs zorganizowała pani Paulina Piotrowska. Zadaniem uczniów będzie przygotowanie pocztówki z wakacji, przedstawiającej atrakcje turystyczne Wielkiej Brytanii. Głównym celem konkursu było pogłębienie wiedzy na temat kultury Wielkiej Brytanii, rozbudzenie wyobraźni  oraz rozwijanie umiejętności plastycznych. Technika wykonania pracy oraz format pocztówki był dowolny. Zwycięzców konkursu wyłoniono biorąc pod uwagę: staranność wykonania, wykorzystanie różnorodnych technik plastycznych jak i materiałów, zgodność z tematem, pomysłowość oraz oryginalność. Wszystkie oddane prace były bardzo pomysłowe. Pan Dyrektor Grzegorza Laska pogratulował i wręczył zwycięzcom ciekawe nagrody oraz pamiątkowe dyplomy.

            Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

            I miejsce - Emma Czaja, kl.II

            II miejsce - Michał Marciniec, kl. III, Mikołaj Wlezień, kl.III

            III miejsce - Sebastian Jasek, kl.II, Weronika Krajewska, kl.II

            Wyróżnienia: Marta Cebulska, kl.I, Alicja Jasek, kl. III, Krystian Królikowski, kl. I

            Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział.

            Gratulujemy wyróżnionym i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach!

                                                    Paulina Piotrowska

          • Egzaminy gimnazjalne mamy za sobą!

          • Tegoroczne egzaminy gimnazjalne odbyły się od razu po przerwie świątecznej. 19 kwietnia nasi gimnazjaliści rozpoczęli maraton przedmiotami humanistycznymi. Historia i Wos podobno wszystkich zaskoczyły. 11 pytań typu prawda-fałsz nie zadowoliło zbyt wielu. Jednak, jak twierdzą niektórzy: „ Wszystko można było wyczytać z tekstów”. Język polski był nieco bardziej stresujący. Wszyscy w napięciu czekali, żeby dowiedzieć się, co będzie do napisania w ostatnim zadaniu. Rozprawka okazała się nawet  przystępna. Wiele osób temat marzeń przyjęło z uśmiechem na twarzy. Kolejnego dnia przyszedł czas na przedmioty przyrodnicze i matematykę- „królową nauk”. Tutaj zdania znów są podzielone. Jedni twierdzą, że zadania były bardzo trudne i kompletnie nietrafione, inni zaś uważają, że lepiej trafić nie mogli. Ostatniego dnia gimnazjalistów czekał język angielski,  nikt nie podjął się pisania j. niemieckiego. Poziom podstawowy przebiegł raczej pomyślnie. Oby przypuszczenia uczniów, co do wyników były dobre. Poziom rozszerzony natomiast, przysporzył nieco więcej kłopotów. Email, z którym musieli się zmierzyć trzecioklasiści, do łatwych nie należał. Jednak wierzymy, że każdy napisał coś z sensem. O godzinie 12:00 otworzyły się drzwi sal egzaminacyjnych  i rozentuzjazmowani uczniowie wyszli z klas, wszyscy bardzo szczęśliwi. Teraz pozostaje tylko czekać na wyniki.  Natalia 

          • Kiermasz wielkanocny „Z serca dla Faustynki” w ZS w Łączkach Kucharskich.

          • W dniu 10 kwietnia 2017r. w Zespole Szkół w Łączkach Kucharskich odbył się Kiermasz wielkanocny zorganizowany przez panią Patrycję Wiktor – opiekuna Szkolnego Klubu Europejskiego „Eurodworek”.  Na kiermaszu zaprezentowano liczne ozdoby oraz wypieki wielkanocne przygotowane przez uczniów klasy I, II i III gimnazjum. Akcja została zorganizowana w szczytnym celu, ponieważ zarobione pieniądze w kwocie 822,50 zł przeznaczono na leczenie kilkuletniej Faustyny Stręk. Dwa tygodnie przed Kiermaszem uczniowie gimnazjum wzięli udział w warsztatach plastycznych, na których przygotowywali własnoręcznie ozdoby wielkanocne. Dodatkowo w dzień Kiermaszu przynieśli  pyszne wypieki, co było dużą zasługą rodziców. W pomoc przy zorganizowaniu kiermaszu zaangażowały się pani Elżbieta Trałka, która przekazała wiele ciekawych  ozdób oraz pani Irena Mądro-Łętek , która podarowała piękny, własnoręcznie namalowany obraz. Na pamiątkę Kiermaszu uczniowie przekazali dziewczynce jej portret narysowany przez Kamilę Dziedzic z klasy I gimnazjum. Warto zaznaczyć, że  Kiermasz zgromadził całą społeczność szkolną: uczniów wraz z wychowawcami, nauczycieli i pracowników szkoły.                   Sylwia Góral (I gimnazjum)

          • III miejsce naszej drużyny w Międzyszkolnym Konkursie pod hasłem "W mitycznym świecie"

          • 6 kwietnia 2017 roku nasi uczniowie z klasy VI w składzie: Izabela Bereś, Dominika Nykiel i Gabriela Świstak przygotowani przez pana Juliana Parysia wzięli udział w międzyszkolnym konkursie pod hasłem „W mitycznym świecie”, który został zorganizowany przez Bibliotekę Zespołu Szkół w Małej.Zawodnicy musieli przygotować 10- minutowy spektakl interpretacyjny dowolnego mitu. Drugim zadaniem był test sprawdzający opanowanie treści z wybranych mitów w oparciu o "Mitologię" Jana Parandowskiego. Ostatnim zadaniem było ubranie jednego zawodnika z drużyny w wylosowaną wcześniej postać mitologiczną – dobranie odpowiedniej garderoby oraz atrybutów. Naszym reprezentantkom trafiła się bogini Demeter. Po podsumowaniu wszystkich zdobytych punktów z wymienionych wcześniej zadań zajęliśmy mocne 3 miejsce. Naszym dziewczynom serdecznie gratulujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły w rywalizacji z innymi placówkami z terenu gminy Ropczyce.

          • NATALIA BEREŚ LAUREATKĄ WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU KURATORYJNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO!

          • Zdobycie tytułu laureata wojewódzkiego konkursu kuratoryjnego to jedno z najwyższych osiągnięć edukacyjnych, jakim może się poszczycić gimnazjalista. Jest to tytuł zarezerwowany tylko dla 35% najlepszych uczniów w całym województwie. W bieżącym roku uczniowie naszej szkoły wzięli  udział w konkursach kuratoryjnych  z wielu przedmiotów, m.in.: geografii, matematyki, historii, języka niemieckiego, języka polskiego. Największy sukces osiągnęła uczennica uczęszczająca do klasy III gimnazjum- NATALIA BEREŚ-  która uzyskała tytuł LAUREATA KONKURSU PRZEDMIOTOWEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO. Sukces osiągnęła dzięki własnej pracy oraz przygotowaniu pani  polonistki i zarazem wychowawczyni -  Lidii Nykiel. Przygotowywania – jak wspomina Natalia - zaczęły się już na wakacjach, kiedy to na stronie Kuratorium Oświaty w Rzeszowie pojawiły się wymagania do pierwszego etapu. Przeczytanie kilku lektur nie było tak trudne, jak omówienie ich, odpowiednie zinterpretowanie utworów lirycznych , obrazu i filmu, ale przy pomocy  pani od polskiego , okazało się, że „nie taki diabeł straszny, jak go malują”. Po napisaniu szkolnego etapu konkursu emocje nieco opadły i nadzieje na dalszy ciąg nauki w tym kierunku trochę też, bo wynik nie zapowiadał się obiecująco, na szczęście okazało się, że Natalia  była w błędzie. Napisała go najlepiej w szkole i liczba punktów, które uzyskała wystarczyła, aby zakwalifikować się do drugiego etapu – rejonowego.  W ten sposób zaczęły się dalsze przygotowania. Kolejne lektury i materiały do opanowania to nie lada wyzwanie, zwłaszcza, że w klika dni trzeba było przeczytać „Quo vadis”, reportaże Korczaka, wiersze, teksty piosenek,  pamiętnik siostry Faustyny, obejrzeć i zinterpretować film, znać wszystkie formy wypowiedzi, teorię literatury, gramatykę j. polskiego itd. Bywało naprawdę ciężko. Praca w domu , praca w szkole z panią, kolejne kserówki, interpretacje …

            Mimo ciężkich chwil i nawału pracy Natalka świetnie podołała zadaniu i etap rejonowy przeszła bardzo pewnie, bo uplasowała się  w pierwszej 30-tce na 105 uczestników, tym samym weszła do finałowej rozgrywki – etapu wojewódzkiego, uzyskując już w tym momencie tytuł finalisty. To już było ogromne osiągnięcie i powód do dumy, zarówno dla niej, jak i dla pani Lidii, która cały czas pracowała  razem z uczennicą. Niełatwo było teraz pogodzić bieżącą naukę z dodatkowymi wymaganiami, ale nie było mowy, żeby się  poddać. Wiele nieprzespanych nocy, trochę odwyku od telewizji i komputera oraz inne poświęcenia sprawiły jednak, że Natalia przeczytała nowe lektury – a było ich wiele. Pani postarała się, by w bibliotece w Krakowie pożyczyć nieosiągalne w naszym województwie książki. W każdym razie ciężka praca nie poszła na marne. Podczas trzeciego etapu, który odbył się w lutym w Rzeszowie, stres był największy. Nie ma się co dziwić. Ostatnie zadanie, jakim było napisanie  eseju, przysporzyło wiele trudności. To już forma licealna, więc sprawa była naprawdę poważna. Trzeba było w wypowiedź wpleść dygresje, sentencje, środki artystycznego wyrazu , itp.  Temat pracy zaś brzmiał: „Rozdali swoje życie. W eseju przedstaw portrety trzech wybranych przez Ciebie postaci/autorytetów z różnych tekstów kultury, dających swoją postawą wyjątkowe świadectwo człowieczeństwa.” Czekanie na ostateczne wyniki było bardzo stresujące i niezwykle długie. Natalii podobno po nocach śniły się już wyniki i bardzo dobrze, bo wyśniła sobie zwycięstwo. Kiedy ukazała się lista laureatów, wszyscy byli przeszczęśliwi. Rodzice, przyjaciele i nauczyciele oczywiście, na czele z panią Lidią Nykiel. Nasza uczennica została trzecią laureatką konkursu kuratoryjnego w historii szkoły, w tym drugą z języka polskiego.  To naprawdę powód do dumy. Nagrodą jest oczywiście zwolnienie z części polonistycznej egzaminu gimnazjalnego i wynik 100%. Ale sam tytuł laureata jest ogromnym osiągnięciem. Natalii, jej rodzicom, dyrekcji szkoły oraz pani polonistce należą się wielkie gratulacje za  tak wielki sukces.  Na przykładzie laureatki można stwierdzić, że ciężka praca nie idzie na marne i zawsze warto próbować, Można mieć również nadzieję , że  „przygoda Natalii z językiem polskim”  zmotywuje uczniów młodszych klas do pracy i co roku będzie można  odkrywać nowe talenty. 

          • Egzamin gimnazjalny

          • Uwaga trzecioklasiści!  W dn. 19, 20, 21 kwietnia odbędzie się egzamin gimnazjalny.

            1.  Część humanistyczna – 19 kwietnia 2017 r. (środa)  z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie – godz. 9:00  z zakresu języka polskiego – godz. 11:00

            2. Część matematyczno-przyrodnicza – 20 kwietnia 2017 r. (czwartek)  z zakresu przedmiotów przyrodniczych – godz. 9:00  z zakresu matematyki – godz. 11:00

            3. Język obcy nowożytny – 21 kwietnia 2017 r. (piątek)  na poziomie podstawowym – godz. 9:00  na poziomie rozszerzonym – godz. 11:00

            Uczniowie przychodzą do szkoły (sala gimnastyczna) na godz. 8.30.

            Egzamin z zakresu języka polskiego ‎i z zakresu matematyki trwa po 90 minut, a z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie ‎i z zakresu przedmiotów przyrodniczych trwa po 60 minut. Część egzaminu z języka obcego ‎nowożytnego trwa 60 minut na każdym z poziomów: podstawowym i rozszerzonym.‎ Poszczególne zakresy egzaminu rozdzielone są przerwą.

            Na egzamin uczeń przynosi ze sobą wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis ‎z czarnym tuszem/atramentem, a w przypadku części drugiej z zakresu matematyki również linijkę.

            ‎Na egzaminie nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników. Nie wolno także przynosić ‎i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.

            ‎Szczegółowe informacje uczeń i rodzic odnajdzie na stronie: http://www.oke.krakow.pl/inf/staticpages/index.php?page=20051124113227341

          • Życzenia:)

          • Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego  nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół oraz wesołego "Alleluja" życzą : Dyrekcja, Nauczyciele oraz Uczniowie ZS w Łączkach Kucharskich

          • III Powiatowy Konkurs Matematyczny im. prof. Stanisława Viscardiego „Viscardius”

          • 16 marca 2017 r. uczennice kl. III gimnazjum:  Natalia Bereś i Gabriela Mardeusz reprezentowały naszą szkołę w III Konkursie Matematycznym im. prof. Stanisława Viscardiego „Viscardius”, organizowanym przez Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach.  Rywalizacja wpisuje się już w coroczną tradycję, a jej uczestnicy wykazują wysoki poziom wiedzy i umiejętności matematycznych. Konkurs nie tylko rozwija zainteresowania uczniów matematyką, ale również ma na celu przybliżenie im sylwetki prof. Stanisława Viscardiego – wieloletniego nauczyciela fizyki i matematyki w ropczyckim Liceum.  W tym roku gimnazjaliści zmierzyli się z dziesięcioma zadaniami. W tym roku gimnazjaliści zmierzyli się z dziesięcioma zadaniami. 30 marca uczennice były na rozstrzygnięciu konkursu. Gabriela Mardeusz uzyskała 10 miejsce, a Natalia Bereś 16. Do konkursu uczennice przygotowała p. Marta Zajchowska.

            „Viscardius” jest także w tym roku objęty patronatem Dziekana Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego i znalazł się tym samym w elitarnej grupie dziesięciu takich przedsięwzięć w Polsce. Konkurs może się także poszczycić patronatem Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli.

          • Dni Otwarte Szkół Średnich w Ropczycach z udziałem naszych gimnazjalistów:)

          • Gimnazjalistów klasy III czeka w najbliższym czasie wiele wyzwań. Pierwszym jest zdanie (jak najlepiej oczywiście) egzaminu gimnazjalnego – to już w kwietniu. Kolejnym – bardzo ważnym – wybór szkoły średniej. Kim zostać w przyszłości, jaki kierunek kształcenia wybrać- szkołę profilowaną, czy liceum ogólnokształcące, a może pójść do technikum? Na te i inne pytania uczniowie będą musieli wkrótce sobie odpowiedzieć. W podjęciu decyzji – mogą liczyć na rodziców, koleżanki i kolegów absolwentów oraz nauczycieli gimnazjum – głównie wychowawcę kasy III, który prowadzi preorientację zawodową. W tym roku jest nim pani Lidia Nykiel. Spotkanie z panią psycholog, z przedstawicielami szkół średnich, którzy prowadzą rozmowy z rodzicami oraz trzecioklasistami są bardzo pomocne. Najlepszym sposobem , by przekonać się , która szkoła jest najbardziej przyjazna, oferuje odpowiednie kierunki kształcenia jest jednak , zdaniem gimnazjalistów, uczestnictwo w Dniach Otwartych Szkół Średnich. Dlatego też 30  marca br. trzecioklasiści wybrali się pod opieką pań : Lidii Nykiel i Moniki Skiby do szkół średnich do Ropczyc. Jako pierwszy odwiedzili Zespół Szkół im ks. dra Jana Zwierza. Zostali mile powitani przez uczniów i nauczycieli oprowadzeni po pracowniach, bibliotece i hali widowiskowo – sportowej, mieli okazję obserwować sprzęt i pracę policji, straży pożarnej oraz straży granicznej. Następnie udali się do Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki – tu również zostali oprowadzeni przez uczniów i mile przyjęci przez nauczycieli, którzy reklamowali swe kierunki kształcenia. Na koniec gimnazjaliści udali się do Zespołu Szkół Agro - Technicznych im.  Wincentego Witosa. Obejrzeli klasopracownie, mieli okazję wziąć udział w konkursie kulinarnym i skosztować pysznych wypieków w szkolnej kuchni. Wyjazd był bardzo udany, uczniowie na własne oczy mogli zobaczyć budynki szkolne, klasy, nauczycieli , a przede wszystkim poznać oferty szkół. Jaką szkołę wybiorą w maju? Do której złożą podanie? Okaże się już wkrótce. Uczniowie kasy III  dziękują panu dyrektorowi za zorganizowanie transportu do szkół średnich, zaś paniom wychowawczyniom za opiekę oraz dobre rady.  

          • Sukces Natalii Bereś i Karoliny Bereś w Powiatowym Konkursie z Języka Niemieckiego

          • W dzisiejszych czasach pytając kogokolwiek o najprzydatniejszą umiejętność bardzo często otrzymujemy odpowiedź, że jest to znajomość języków obcych. Trzeba przyznać, że to jak najbardziej trafne stwierdzenie. W końcu, gdzie by się nie obejrzeć tam jakieś zagraniczne reklamy, czy slogany. Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach doskonale zdaje sobie z tego sprawę, dlatego postanowiło zachęcić młodych ludzi do nauki języków obcych. Celem konkursu, jaki zorganizowała szkoła, była zachęta do czytania, bez którego, powiedzmy sobie szczerze, nie bylibyśmy w stanie teraz żyć. IX Powiatowy Konkurs Języków Obcych pod hasłem ,,Połącz przyjemne z pożytecznym - czytaj książki w języku obcym” dla uczniów szkół gimnazjalnych powiatu ropczycko-sędziszowskiego odbył się w 2 kategoriach: język angielski oraz język niemiecki. Uczennice naszej szkoły wykonały prace z języka niemieckiego i obie osiągnęły sukces. Prace konkursowe nadesłało 18 uczniów z 8 szkół gimnazjalnych naszego powiatu. Mimo tak licznej konkurencji Natalia zajęła I miejsce, a Karolina II. Trzeba dodać, że III miejsce również zajęła jedna z uczennic pani Patrycji Wiktor, z Zespołu Szkół w Lubzinie. Jak widać dobry nauczyciel i zdolni uczniowie mogą zdziałać cuda. Prace były naprawdę piękne i zdecydowanie zachęcały do czytania w języku niemieckim. Nagrody rzeczowe dla zwycięzców ufundował pan Witold Darłak - Starosta Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego. Ogromną niespodzianką była nagroda  w postaci kursu języka chińskiego. Może dzięki temu zrodzą się w nas jakieś nowe pasje do nauki. Uroczyste wręczenie odbyło się 30 marca, podczas Dni Otwartych.
            Serdecznie gratulujemy dziewczynkom i życzymy dalszych sukcesów!      Natalia Bereś (III gimnazjum)

             

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa w Łączkach Kucharskich
      • (0-17) 2213790
      • 39-106 Łączki Kucharskie

        Administratorzy strony:
        - dyrektor szkoły p. Monika Świątek-Bień
        - nauczyciel p. Paulina Zapał
        Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych