• Wizyta pani dietetyk w klasach 0-III

          •                                             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

            23 stycznia 2019 roku uczniowie klas  młodszych uczestniczyli w spotkaniu z panią dietetyk Małgorzatą Knych z centrum dietetycznego PROJEKT ZDROWIE. Pani Gosia omówiła zasady zdrowego odżywiania się, wyjaśniła dzieciom, co należy jeść, żeby być zdrowym. Przybliżyła dzieciom wiedzę o tym, które produkty są niezdrowe i należy ich unikać. Uczniowie chętnie włączyli się do rozmowy i aktywnie uczestniczyli w spotkaniu. Wykonywali doświadczenia ukazujące, dlaczego należy ograniczyć jedzenie słodyczy. Uczniowie sprawdzali również ile cukru znajduje się w słodkich napojach i innych często spożywanych przekąskach. Na koniec pani dietetyk wręczyła dzieciom przepisy na wykonanie zdrowych potraw. Dzięki tej ciekawej lekcji wszyscy zrozumieli, że aktywność fizyczna i zdrowa dieta przyczyni się do dobrego samopoczucia, zwiększonej odporności na choroby oraz świetnej kondycji. W myśl powiedzenia: ”Lepiej zapobiegać niż leczyć” możemy śmiało stwierdzić, że profilaktyka jest najlepszym lekarstwem na ustrzeżenie się przed wszelkimi schorzeniami.

                                                                                                                         Bogumiła Rusin

             

             

          • Jasełka bożonarodzeniowe w naszej szkole

          • 19 grudnia br. w naszej szkole odbyła się  premiera jasełek bożonarodzeniowych pt. „Pokój i dobro”. Na przedstawienie została zaproszona cała szkolna społeczność oraz specjalni goście. Byli to: burmistrz Ropczyc Bolesław Bujak, przewodniczący Rady Miejskiej Grzegorz Bielatowicz, proboszcz parafii ks. Marian Baran, dyrektorzy okolicznych szkół państwo - Wioletta Czemarnik, Renata Samson – Matysek, Stanisław Strzałka, prezes PEC – Ropczyce – Zdzisław Duliban, sołtys Lesław Reguła , przewodnicząca KGW Małgorzata Zapał, przewodnicząca Klubu Seniora Elżbieta Rogala, przedstawiciele ropczyckiej telewizji oraz rodzice i mieszkańcy wsi. W przedstawieniu wzięli udział członkowie Koła Teatralnego „Wachlarz”- kl. III gimnazjum i VIII SP , uczniowie klasy V i VI SP, uczennice klasy I i II SP.  Twórcy jasełek,  zainspirowani modlitwą świętego Franciszka oraz przesłaniem papieża, przypomnieli zebranym , być może już zapomnianą prawdę, iż pokój na świecie, pokój w rodzinach-  ma swój początek w niesieniu dobra. Jezus narodził się, mimo przeszkód. Pomogli mu w tym św. Franciszek i Klara. Prości ludzie ochronili dzieciątko przed Herodem. A królowie, mimo zgubionej przez diabłów gwiazdy – trafili do stajenki.  Aktorzy swym  przedstawieniem – słowem, tańcem  i śpiewem przybliżyli zebranym atmosferę stajenki i cudownego narodzenia. Pan dyrektor Grzegorz Laska pogratulował aktorom pięknej gry oraz złożył zebranym świąteczne życzenia. Spektakl przygotowali: Lidia Nykiel, Monika Skiba, Aneta Rzeczycka i Julian Paryś. Uczniom gratuluję wspaniałej gry aktorskiej, zaś opiekunom dziękuję za pracę i zaangażowanie. Lidia Nykiel

          • Ciekawa lekcja w klasie pierwszej

          •              

            W środę, 17 grudnia uczniów klasy pierwszej odwiedziła pani Monika Trześniowska. Przybyła, by podzielić się z nimi swoją niecodzienną pasją.  Opowiadała pierwszakom o balonach, ich rodzajach oraz o tym, jak wiele pięknych rzeczy można z nich stworzyć. Uczniowie mieli okazję sami nauczyć się robić zwierzątka z balonów. Podczas zajęć wszyscy byli bardzo zaangażowani i pracowali w wielkim skupieniu. Zajęcia bardzo się podobały i wywołały ogromne zainteresowanie wśród uczniów. Takie niezwykłe lekcje pobudzają inwencję twórczą, rozwijają wyobraźnię i kreatywność.  

          • Wycieczka do kina i kręgielni

          • 10 grudnia 2018 roku uczniowie klas II i III wraz z wychowawczyniami  p. Stanisławą Świniuch i p. Pauliną Zapał oraz z chętnymi rodzicami byli w kinie Jedność w Sędziszowie Małopolskim na filmie „Grinch”. Po projekcji filmu pojechali do Laguny Kręgielni w Ropczycach. Tam aktywnie spędzili czas wykazując się umiejętnościami gry w kręgle. Zmęczeni, ale zadowoleni wrócili do domu.

                                                                                               Stanisława Świniuch

          • Wodne harce 2018

          • 6 grudnia br. odbył się mikołajkowy turniej szkół podstawowych "Wodne harce 2018". W skład drużyny z naszej szkoły weszło 7 osób: Patrycja Bieszczad, Wiktoria Ochał, Ana Świątek, Alicja Jasek, Kamil Kędzior, Dawid Cebulski i Szymon Plezia. Uczniowie startowali w różnych konkurencjach, takich jak np. pływanie z deską, wyścig na materacach, "duża kula śnieżna", szukanie skarbów czy zjazd rynną na czas. Reprezentanci naszej szkoły dali z siebie wszystko i zajęli III miejsce. W turnieju wzięło udział 8 szkół: SP nr. 6 w Ropczycach, SP nr. 3 w Ropczycach, SP w Małej, SP w Niedźwiadzie Dolnej, SP w Łączkach Kucharskich, SP nr. 1 w Ropczycach, SP nr. 5 w Ropczycach i SP nr. W w Ropczycach. Uczestnicy turnieju otrzymali mikołajkowy podarunek i pamiątkowy puchar. Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy osiągnięć i życzymy dalszych sukcesów sportowych! Wiesław Maciołek

          • Dzień Pluszowego Misia

          • 25 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji wszystkie pierwszaki przyniosły do szkoły swoje ulubione pluszaki. Głównym punktem dnia była prezentacja misiów. Uczniowie dowiedzieli się również, że święto obchodzone jest od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś świętował swoje setne urodziny. Pierwsza pluszowa zabawka powstała bowiem w 1902 roku w Nowym Jorku, a na cześć prezydenta USA Teodora Roosevelta (który podczas jednego z polowań nie zgodził się na zastrzelenie młodego niedźwiadka) została nazwana "Teddy's Bear". Obecnie pluszowe misie są jednymi z najpopularniejszych zabawek na świecie.

          • Wyróżnienie dla Amelii Kosiby w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym

          • W listopadzie w Szkole Podstawowej im. Baśni Polskiej w Niedźwiadzie Dolnej odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla laureatów Międzynarodowego Konkursu Plastycznego pod hasłem „ Powróćmy jak za dawnych lat w zaczarowany bajek świat”. Konkurs polegał na wykonaniu okładki do dowolnej książki. Z naszej szkoły pracę na konkurs wykonała uczennica kl. IV – Amelia Kosiba. Amelka przygotowała przepiękną okładkę do książki pt.„ Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. Jury doceniło pracę Amelki, która otrzymała wyróżnienie. Gratulujemy sukcesu i życzymy kolejnych.

            Patrycja Wiktor

          • Sukces plastyczny naszych uczniów

          • W listopadzie uczniowie naszej szkoły wzięli udział w międzyszkolnym konkursie plastycznym organizowanym przez Szkołę Podstawową Nr.3 im. Jana Pawła II w Ropczycach. Zadaniem uczniów było wykonanie pracy plastycznej prezentującej postać św. Jana Pawła II jako obrońcę wolności. Do konkursu zgłoszono 5 prac, z czego 3 zostały nagrodzone:

            Maksymilian Trałka – I miejsce

            Weronika Kosińska – wyróżnienie

            Michał Marciniec – wyróżnienie

            Wiktoria Ochał i Ana Świątek – udział

            Gratulujemy sukcesu i talentu plastycznego.

                                                                                                              Patrycja Wiktor

          • Pokaz historyczny

          • W dniu 28 listopada 2018 roku w szkole miał miejsce pokaz historyczny pod tytułem: „ Ku niepodległej”. W sali gimnastycznej zebrali się uczniowie naszej szkoły, by zgłębić wiedzę historyczną i poznać losy Polaków w dążeniu do wolności. Zgromadzeni mieli okazję obejrzeć stroje z epoki (szwoleżer, powstaniec, kosynier, oficer I brygady Legionów Polskich) oraz kolekcję replik broni używanych przez powstańców i w czasie I wojny światowej. Uczniowie odbyli też „wędrówkę historyczną” przez kolejne etapy walki  o niepodległość, czyli: powstanie kościuszkowskie, okres Księstwa Warszawskiego, powstanie listopadowe i styczniowe oraz I wojnę światową. Takie spotkania są doskonałą formą kształtowania patriotyzmu i poszerzania wiedzy historycznej.

          • Pasowanie na ucznia

          •   

            W dniu 30 października 2018 roku uczniowie klasy pierwszej zostali włączeni do społeczności szkolnej. Tą ważną ceremonię zaszczycili swoją obecnością zaproszeni goście: dyrektor szkoły, ksiądz katecheta, pani Marta Mytych oraz rodzice. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”, następnie przybyli goście obejrzeli wspaniały występ w wykonaniu pierwszoklasistów. Wiersze i piosenki zachwyciły wszystkich, za co dzieci otrzymały gromkie brawa. Należało się jeszcze wykazać nowo zdobytą wiedzą i umiejętnościami, więc uczniowie układali wyrazy z sylab, śpiewały piosenkę po angielsku, a także odpowiadały na zagadki, które zadawały im uczennice IV klasy.

             Po tym, jak udowodnili, że zasługują na miano prawdziwych uczniów rozpoczęto ceremonię ślubowania. W niezwykle podniosłej atmosferze pierwszaki złożyły przyrzeczenie, że będą szanować swoją Ojczyznę, dbać o dobre imię szkoły, a swym zachowaniem sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Później nastąpiła najbardziej wyczekiwana przez wszystkich chwila. Pan dyrektor kładł ogromny ołówek na ramieniu każdego ucznia i tym samym przyjmował go do braci szkolnej. Następnie każde dziecko uwieczniło to wydarzenie odciskiem swojego kciuka w kronice i otrzymało pamiątkowy dyplom.

            Na koniec pan dyrektor Grzegorz Laska podziękował za piękne występy oraz życzył uczniom dalszych sukcesów w zdobywaniu wiedzy. Wszyscy zostali zaproszeni do wspólnego zdjęcia, a później udali się na poczęstunek przygotowany przez rodziców. Ten wyjątkowy dzień na zawsze zostanie w naszej pamięci i wiele razy będzie przez nas mile wspominany.

          • Mały Auschwitz – wycieczka klas 4-6 do Pustkowa

          • Jedną z ostatnich odsłon, realizowanego w ramach lekcji historii projektu edukacyjnego, była wycieczka klas 4-6 szkoły podstawowej do Pustkowa. Projekt ów  objął wszystkich uczniów szkoły uczących się historii, tak więc realizowany był od kl. 4 szkoły podstawowej do kl. III gimnazjum. Nadrzędnym jego celem było ukazanie młodzieży miejsc związanych z dziejami naszego państwa i narodu, położonych zupełnie blisko, często zapomnianych lub niedocenianych, lecz jak najbardziej wartościowych, choćby z dydaktycznego oraz wychowawczego punktu widzenie. Ponadto miał na celu przekazanie, wręcz przemycenie, wiadomości historycznych w sposób nieco bardziej atrakcyjny niż wśród czterech ścian klasopracowni w czasie zajęć lekcyjnych. Takie zadanie spełniają właśnie dobrze przygotowane i zorganizowane wycieczki dydaktyczne, które są nieocenionym narzędziem w pracy nauczyciela. Okazja do realizacji opisywanego projektu była wręcz wyśmienita, gdyż trudno wyobrazić sobie lepsze okoliczności niż przypadającą na 2018 r. setną rocznice odzyskania przez Polską niepodległości. Zatem dodatkowym aspektem realizacji projektu było uczczenie przez społeczność szkolna tej właśnie rocznicy historycznej i jednoczesne kształtowanie postaw patriotycznych wśród młodzieży.  Zwiedzanie  Ekspozycji Historyczno – Dydaktycznej w Pustkowie rozpoczęto od obejrzenia rekonstrukcji obozu pracy oraz poligonu wojskowego znajdującego się w tych właśnie okolicach w czasie II wojny światowej. Poruszający wręcz wstrząsający wykład pana przewodnika dotyczący zbrodni popełnianych przez hitlerowców głównie na Polakach, Żydach i Rosjanach na terenie obozu wzbudził duże zainteresowanie, zaciekawienie oraz zamyślenie i kontemplację nad omawianymi wydarzeniami. W atmosferze wyciszenia i zadumy uczestnicy wycieczki udali się na Górę Śmierci, miejsce kaźni, eksterminacji ponad 15 tyś., istnień ludzkich, gdzie przez zapalenie zniczy, złożenie kwiatów i prywatną modlitwę uczczono pamięć pomordowanych.

            Naucz. historii

          • Zawody Indywidualno-Drużynowe w Biegach Przełajowych - etap powiatowy

          • Zawody indywidualno - drużynowe w Biegach Przełajowych - etap powiatowy, odbyły się 30.10.2018 na stadionie sportowym w Ostrowie. W każdej kategorii wiekowej startowało ok. 50 zawodników i zawodniczek. Najlepszy wynik osiągnął Dominik Kliś, który zajął VI miejsce w swojej kategorii wiekowej. Pozostali uczestnicy też zajęli dobre miejsce, klasyfikując się w drugiej dziesiątce: Weronika Krajewska klasa IV miejsce 12, Adrian Pomana klasa IV miejsce 13, Sebastian Jasek klasa IV miejsce 14, natomiast Patrycja Misiura kl.IIIG i Oliwia Rybska kl.IV zajęły dalsze miejsca.

                                                                                                                            Anita Ciochoń

          • Uczniowie SP w Łączkach Kucharskich w Ogólnopolskim Projekcie „Lekcje o Funduszach Europejskich V”

          • Jesienią ruszył nabór do tegorocznej edycji akcji edukacyjnej „Lekcja  o Funduszach Europejskich V”, realizowanej przez Ministerstwo Inwestycji  i Rozwoju. Do udziału w projekcie zaproszeni zostali nauczyciele i uczniowie klas 6-8 szkół podstawowych, z pięciu województw Polski Wschodniej. Warto podkreślić, że udział w projekcie był  bezpłatny i wiązał się z szeregiem korzyści. Szkołę Podstawową w Łączkach Kucharskich do projektu zgłosiła pani Patrycja Wiktor, która w ramach projektu przeprowadziła zajęcia dla uczniów klasy VI i VIII. Przystępując do projektu nauczyciel otrzymał pakiet materiałów dydaktycznych do przeprowadzenia zajęć: scenariusz lekcji, film animowany oraz komiksy i gadżety dla wszystkich uczniów, biorących udział w akcji edukacyjnej. Podczas zajęć rozwiązywane były także zadania konkursowe – młodzież otrzymała  dodatkową szansę zdobycia atrakcyjnych nagród. Najbardziej aktywni uczniowie otrzymali z rąk prowadzącej bony upominkowe do sklepu EMPIK. Lekcja o Funduszach Europejskich była dla nas bardzo ciekawa i pożyteczna, z niecierpliwością czekamy na kolejne.

                                                                                                                                                       Uczestnicy projektu

          • II miejsce dla Maksymiliana Trałki w konkursie recytatorskim

          • 18 października 2018 roku odbył się MiPBP w Ropczycach konkurs recytatorski wierszy patriotycznych z okazji 100 – lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę pod hasłem „Dla tej, co nie zginęła”. W tym konkursie wziął udział nasz uczeń Maksymilian Trałka z klasy VI i zajął II miejsce oraz zakwalifikował się na etap powiatowy. Gratulujemy!    mgr Julian Paryś

          • Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

          • 15 października 2018 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z DEN. Hasłem przewodnim był cytat: Bo nauczyciel jest kapitanem, co na okręcie dookoła świata Płynie wraz z nami przez szkolne lata. Wystąpili uczniowie klasy VI pod opieką p. Juliana Parysia razem ze szkolnym chórem pod opieką p. Arkadiusza Zygmunta. Nasi uczniowie pięknie recytowali wiersze, a uczennice z klas VIII i 3G wspaniale śpiewały.  Podziękowania należą się również p. Faustynie Marcinek za pomoc przy dekoracji. mgr Julian Paryś

          • Przedstawienie cyrkowe

          • 11 października 2018 roku do naszej szkoły przyjechał cyrk SMILE. Chętni uczniowie skorzystali z tej okazji i pojawili się bardzo licznie na Sali gimnastycznej. Mogli obserwować pokaz magiczny, żonglerkę, jazdę na monocyklu i wiele wiele innych. Nie mogło oczywiście zabraknąć klauna i malutkiego rowerka, na którym co odważniejsi próbowali swoich sił.  Wszyscy bardzo dobrze się bawili zwłaszcza najmłodsi. Na koniec organizatorzy wręczyli małe upominki dla losowo wybranych osób.   mgr Julian Paryś

          • Rajd rowerowy na Kałużówkę

          • W poniedziałek 1 października 2018 r. w ramach projektu edukacyjnego „100 Lat Niepodległej – lokalne miejsca pamięci narodowej” uczniowie klas V i VI szkoły podstawowej uczestniczyli w rajdzie rowerowym. Podzieleni byli na trzy grupy,  które prowadzili poszczególni  opiekunowie.  Przejeżdżaliśmy  przez Małą, w której był postój na stadionie. Także przez Głobikową, gdzie byliśmy przy „dinozaurach” oraz na wieży widokowej. Tam też mieliśmy dłuższy postój i czas na posiłek  oraz regenerację sił po pokonaniu kilku wymagających podjazdów. Potem jechaliśmy do  Braciejowej, w której byliśmy na Polanie Kałużówka. Tam oglądaliśmy pomnik wspominający walki partyzantów AK z Niemcami oraz Rosjanami w czasie II wojny światowej. Wracając opiekunowie wybrali inną, łatwiejszą i krótszą drogę przez Niedźwiadę. Zdaniem wszystkich wycieczka się udała , a niektórzy pojechaliby na rajd jeszcze raz . Pogoda byłą świetna. Na początku słoneczna, a później trochę pochmurna.  Wszyscy dojechali zdrowi. Opiekunami  byli: B. Wiktor, J. Paryś i W. Maciołek. Wycieczka była organizowana przez B. Wiktora.  Aleksander Pawłowski

          • Piesza wycieczka do Grodu w Stobiernej

          • Korzystając z uroków jesiennej pogody uczniowie klasy IV i VII pod opieką wychowawców p. Patrycji Wiktor i p. Wiesława Maciołka wybrali się na wycieczkę do Grodu Słowiańskiego w Stobiernej. Ponieważ była to piesza wycieczka, po drodze można było podziwiać piękne jesienne krajobrazy. Do Grodu dotarliśmy o godzinie 9.00, w bramie powitała nas pani Boromira, która była naszym przewodnikiem. Na początek zabrała nas na wieżę strzelniczą, gdzie opowiedziała nam o początkach powstania państwa polskiego. Następnie zwiedzaliśmy chaty, w których można było bardzo dużo dowiedzieć się o codziennym życiu, walkach, zwyczajach i tradycjach Słowian. Następnie zostaliśmy podzieleni na 2 grupy: pierwsza udała się na warsztaty z garncarstwa. Lepiliśmy naczynia z gliny, słuchaliśmy o pracach plastycznych naszych przodków i dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o wyrobie naczyń i ozdób glinianych. Druga grupa w tym czasie pochłonięta była pieczeniem podpłomyków – placków przygotowywanych z mąki i wody, które stanowiły nieodłączny element kuchni słowiańskiej. Podpłomyki wszystkim bardzo posmakowały, niektórzy po powrocie do domu musieli upiec sobie jeszcze kilka. Na koniec wycieczki opiekunowie przygotowali dla nas turniej łuczniczy, który okazał się dla wszystkich niezwykłą zabawą i nauką. Wszyscy dopingowaliśmy siebie wzajemnie, zwycięzcą okazała się Angelika Cesarz z klasy VII, która otrzymała nagrodę. W bardzo dobrych humorach opuściliśmy Gród i wróciliśmy do domów. Wycieczka była niesamowita, dużo nauczyliśmy się z różnych przedmiotów i spędziliśmy miło czas.                                Uczniowie klasy IV

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa w Łączkach Kucharskich
      • (0-17) 2213790
      • 39-106 Łączki Kucharskie

        Administratorzy strony:
        - dyrektor szkoły p. Monika Świątek-Bień
        - nauczyciel p. Paulina Zapał
        Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych