„Dawno, dawno temu Mikołaj Kopernik…..” – tak mogłaby się zacząć niejedna bajka. Tym razem jest to jednak nazwa turnieju gier planszowych, w którym udział wzięły uczennice naszej szkoły. Turniej odbył się 28 listopada 2023r. w Szkole Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Ropczycach. Mimo, że pogoda nie dopisała, na miejscu stawili się przedstawiciele sześciu okolicznych szkół podstawowych. Szkołę Podstawową w Łączkach Kucharskich reprezentowały Gabriela Skóra, Nikola Skóra oraz Paulina Wanat. Turniej polegał na grze w memory, której głównym bohaterem był oczywiście Mikołaj Kopernik. Uczestnicy mieli okazję integrować się ze sobą i spróbować pysznych pierniczków z podobizną tego słynnego astronoma. Jednym z warunków uczestnictwa w grze było przygotowanie opowiadania na podstawie dostarczonych wcześniej kart memory. I tak uczennice (oraz 1 uczeń) klasy VI i VII - Aleksandra Kubies, Nikola Skóra, Gabriela Skóra, Amelia Więcek, Paulina Wanat, Roksana Gorczyca, Aleksandra Ciepiela i Maksymilian Kozioł – wspólnymi siłami, a właściwie umysłami – stworzyli historię nagrodzoną III miejscem. Oto ono:
Dawno, dawno temu Mikołaj Kopernik, po długich i trudnych studiach, otrzymał święcenia i został księdzem. Podczas swojej posługi często miał do czynienia z głodem i pustymi talerzami swoich parafian. Postanowił coś z tym problemem zrobić – wziął pióro i korzystając ze swojej prawniczej wiedzy, zaczął pisać listy z prośbą o pomoc do bogatych kupców mieszkających w Toruniu. W zamian proponował nowe przepisy na toruńskie pierniki.
Często odwiedzał pewną szkołę. Dzieci uczyły się w niej wielu pożytecznych rzeczy, ale nade wszystko uwielbiały słuchać opowieści o Słońcu, gwiazdach i Ziemi. Często przez lunetę obserwowały niebo i pilnie się uczyły.
Mikołaj również nie próżnował – został żołnierzem i nauczył się leczyć chorych. Zarabiał tyle pieniędzy, że mógł sam dawać potrzebującym ludziom prezenty – tak jak jego święty imiennik.
Pewnego razu dzieci miały okazję obejrzeć niecodzienne zjawisko – całkowite zaćmienie Słońca. Z racji tego, że w Polsce jest ono widoczne raz na kilkadziesiąt lat, dzieci namalowały je na pamiątkę. Razem z nimi to wydarzenie oglądał Mikołaj Kopernik. Zaczął się m.in. zastanawiać, jak Księżyc może zasłonić Słońce. Odpowiedzi na to pytanie szukał w obserwacjach nieba, w dzień i w nocy. W rezultacie po wielu latach napisał słynną księgę pt. „O obrotach stref niebieskich”, w której przedstawił teorię, że to Ziemia i inne planety krążą wokół Słońca, które znajduje się w środku. Jako pierwsi z tą teorią zapoznali się jego przyjaciele ze szkoły. Bardzo się ucieszyli, że Mikołajowi Kopernikowi udało się dokończyć swoje badania.
Nad przygotowaniem opowiadania czuwała p. Aneta Rzeczycka.