Zespół Teatralny - informacje ogólne

O ZESPOLE TEATRALNYM

LOGO ZESPOŁU

"Wachlarz" to nowa nazwa naszego zespołu teatralnego. Skąd taki pomysł? Odpowiedź jest prosta. Wachlarz to zespół działań, w przypadku pracy teatralnej , wachlarz kultury - działalności rozwijających wrażliwość młodego człowieka. To również różnorodność proponwanego przez zespół repertuaru scenicznego , a także miły odpoczynek i czynny relaks .

Główną ideą realizacji zadań proponowanych przez nasz Zespół Szkół  jest uwrażliwienie na kulturę i edukację społeczności lokalnej małej miejscowości poprzez zespół działań wokalno - aktorskich.  Oferta ta wykraczać ma poza standardowy zakres działalności oferowany przez szkołę. Korzystając z szerokiego wachlarza nowoczesnych form edukacji, takich jak warsztaty recytatorskie, sceniczne, czytelnicze, udział w życiu społeczności wsi i regionu, ma na celu aktywizację i naukę dzieci i młodzieży,  nowoczesnego "czytania" i korzystania z z dóbr kultury.

Szkolny Zespół Teatralny rozpoczął swą działalność w 2007  roku, kontynuuje ją do chwili obecnej.  Opiekunem i organizatorem  jest p. Lidia Nykiel. Nalężą do niego uczniowie Gimnazjum Zespołu Szkół w Łączkach Kucharskich. Osobami wspierającymi działalność koła są obecnie: dyrektor szkoły mgr Grzegorz Laska, nauczyciele:  p. Monika Skiba,  p. Arkadiusz Zygmunt, p. Marta Zajchowska, p. Paulina Piotrowska oraz p. Zenon Stasiowski

Główne cele działalności koła to:

1. Rozbudzanie zainteresowań uczniów teatrem.
  2. Przygotowanie do świadomego uczestnictwa w kulturze, obcowania ze sztuką, bywania w teatrze, kinie.
  3. Rozwijanie wrażliwości estetycznej.
  4. Udział w życiu kulturalnym szkoły i pozaszkolnym.
  5. Promowanie szkoły w środowisku lokalnym oraz regionalnym.

Do najważniejszych treści realizowanych na zajęciach należą:

1. Umiejętności aktorskie i recytatorskie.
  2. Ćwiczenia dykcji, modulacji głosu mimiki i gestu.
  3. Tworzenie scenografii – dekoracja teatralna i kostiumy.
  4. Ekspresja artystyczna: ruch sceniczny, rytmika, spontaniczna postawa.
  5. Przygotowanie do odbioru dzieła literackiego, muzycznego i plastycznego.
  6. Budzenie wrażliwości estetycznej, rozwijanie uzdolnień indywidualnych.
  7. Przygotowanie wybranych inscenizacji.
  8. Techniki wykonania inscenizacji.
  9.  Rozwijanie poczucia odpowiedzialności poprzez samodzielne, dokładne i rzetelne wywiązywanie się z podejmowanych zadań.
  10.  Percepcja sztuk teatralnych.

Przewidywane osiągnięcia to:

1. Rozumienie pojęć związanych z teatrem i wprowadzenie ich do czynnego słownictwa.
  2. Poznanie różnorodnych form teatralnych.
  3. Kontrolowanie własnej wymowy i posługiwanie się poprawną polszczyzną.
  4. Zapoznanie uczniów z wybranymi utworami literackimi.
  5. Wygłaszanie fragmentów poezji i prozy z pamięci z zastosowaniem odpowiedniej intonacji, znaków przestankowych, modulacji i siły głosu, a także z wykorzystaniem sposobów poruszania się na scenie.
  6. Układanie krótkich dialogów na określony temat
  7. Integracja zespołu klasowego.
  8. Twórcze uczestnictwo w życiu szkolnym i społecznym.
  9. Zaspokojenie potrzeby uznania i poczucia własnej wartości.
  10.  Wyrażanie w sposób werbalny i niewerbalny różnorodnych emocji.

CZŁONKOWIE ZESPOŁU TEATRALNEGO