Nawigacja

Program "Książki naszych marzeń" Narodowe Czytanie Biblioteka zaprasza Podsumowania czytelnictwa Regulaminy, plany pracy Historia biblioteki

Biblioteka szkolna

Historia biblioteki

 

Dzieje Gromadzkiej Biblioteki Publicznej


                            
                                     Budynek, w którym mieściła się biblioteka w latach 1969 - 1982.

 

            22 lipca 1961 roku z inicjatywy Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ropczycach we wsi Łączki Kucharskie została założona Gromadzka Biblioteka Publiczna. Otrzymała ona statut na podstawie uchwały nr IV/7/63 Gminnej Rady Narodowej z dnia 2 marca 1963 roku. Placówka ta powstała w miejsce istniejącego w Łopuchowej od 1950 roku punktu bibliotecznego.

            Pierwszą siedzibą biblioteki było jedno małe pomieszczenie o powierzchni 30m2 w domu pani Ludwiki Woźny. Początkowo księgozbiór biblioteki był bardzo skromny i wynosił 646 woluminów. Ponadto biblioteka posiadała jeszcze trzy regały, stolik  i skrzynkę katalogową. Nad działalnością biblioteki pieczę sprawował pan Bolesław Dziedzic. W latach 1962 – 1964 biblioteka zwiększała liczbę dostępnych woluminów. W dalszym ciągu biblioteka otrzymywała sprzęt od Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ropczycach. Były to kolejne regały i radio. W bibliotece rozpoczęła pracę pani Irena Raś. Na koniec 1964 roku wielkość księgozbioru, liczba wypożyczeń i czytelników kształtowała się następująco:

- stan księgozbioru: 1736 woluminów,

- liczba czytelników: 252,

- liczba wypożyczeń: 3421.

            W celu zwiększenia liczby czytelników oraz liczby wypożyczeń, w 1965 roku został założony w Broniszowie punkt biblioteczny. Kierownikiem punktu została pani Teresa Charchut. Punkt szybko się rozwijał i na koniec roku posiadał 120 woluminów.

Biblioteka w Łączkach Kucharskich wzbogaciła się o kolejne sprzęty, którymi były adapter i rzutnik do przeźroczy. Placówka rozwijała się bardzo dynamicznie podwajając z roku na rok stan księgozbioru, liczbę czytelników i wypożyczeń.

            Dynamiczny rozwój i duże zainteresowanie czytelnictwem spowodowało, że w 1967 roku został założony w Okoninie kolejny punkt biblioteczny. Kierowniczką punktu została pani Krystyna Sulisz.

Biblioteka nadal mieściła się w jednym małym pomieszczeniu w domu pani Ludwiki Woźny. Sytuacja ta utrudniała prowadzenie przez wypożyczalnię działalności kulturalno – oświatowej.

            Od marca 1968 roku funkcję bibliotekarza objęła pani Alfreda Mosior. Pracownice placówki, chcąc zainteresować mieszkańców literaturą, przygotowały w ciągu roku 8 wystawek książek. Działalność ta odniosła swój zamierzony skutek. Na koniec roku wielkość księgozbioru, liczba wypożyczeń i czytelników kształtowała się następująco:

- stan księgozbioru: 2731 woluminów,

- liczba czytelników: 426,

- liczba wypożyczeń: 5418.

     W punktach bibliotecznych:

- stan księgozbioru: 432 woluminy,

- liczba czytelników: 179,

- liczba wypożyczeń: 1998.

            W styczniu 1969 roku bibliotekę przeniesiono do budynku, który był wcześniej siedzibą Gromadzkiej Rady Narodowej. Biblioteka dzieliła budynek z  klubem „Ruch”. Zajmowała tam dwa duże pomieszczenia. Dzięki tej zmianie lokalu biblioteka mogła rozpocząć prowadzenie działalności kulturalno – oświatowych.

 

Placówka wspólnie z klubem „Ruch” zorganizowała spotkanie z prof. Rejmanem. W tym samym roku biblioteka przeprowadziła konkurs dziecięcy pod hasłem: „25 lat Ludowego Wojska Polskiego”.

W maju 1970 roku został zlikwidowany punkt biblioteczny w Broniszowie z powodu wyjazdu kierowniczki pani Teresy Charchut.

Rok 1971 obfitował w liczne wydarzenia kulturalne, których inicjatorem była  Biblioteka w Łączkach Kucharskich. Odbył się  „Turniej wiedzy o Włodzimierzu Leninie”, organizowano „Wieczory bajek” dla dzieci. Placówka, po raz pierwszy, wzięła udział w konkursie „Upowszechniamy książkę rolniczą”. Wspólnie z klubem „Ruch” zorganizowała spotkanie z pisarzem Andrzejem Trepką i z profesorem Pszenicznym.

W szkole Podstawowej w Łączkach Kucharskich otwarto punkt biblioteczny, którym kierowała nauczycielka pani Rusin.

W 1972 roku biblioteka organizowała konkurs „Upowszechniamy książkę rolniczą”. Inicjatywa ta miała na celu zachęcenie jeszcze szerszej rzeszy rolników do korzystania z zasobów czytelni. Z okazji rocznic literackich i państwowych, biblioteka wspólnie z klubem, urządza wystawy książek. W dalszym ciągu organizuje „Wieczory baśni” dla dzieci, które odbywają się raz w miesiącu.

Siedziba Biblioteki w Łączkach Kucharskich była dużym budynkiem, jednak popada w  ruinę i wymaga generalnego remontu. Placówka wspólnie z Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną w Ropczycach, czyniły starania o wykonanie niezbędnych prac remontowych, w celu zabezpieczenia budynku i księgozbioru biblioteki. Niestety z braku funduszy remont nie jest wykonywany.

Przez dwa kolejne lata biblioteka prowadziła swoją dotychczasową działalność kulturalno – oświatową. Organizowała okolicznościowe wystawy książek, organizowała zajęcia dla dzieci. Jednocześnie czyniono starania o wykonanie remontu budynku.

W maju 1975 roku, z inicjatywy Biblioteki Gromadzkiej w „Klubie” odbyło się spotkanie autorskie z panią Zofią Drożdż – Satanowską.

Lokal biblioteki ulegał dalszemu zniszczeniu, przeciekał dach, tworzyły się dziury w podłodze. Pani dyrektor Waniewska cały czas czyniła starania o niezbędny remont, jednak nie przynosiły one zamierzonych rezultatów.

Przy Bibliotece istniały 2 punkty biblioteczne, w których znajdowało się 420 woluminów wymienianych raz w kwartale przez bibliotekarki. Na koniec 1975 roku wielkość księgozbioru, liczba wypożyczeń i czytelników kształtowała się następująco:

- stan księgozbioru: 4677 woluminów,

- liczba czytelników: 320,

- liczba wypożyczeń: 5843.

            W roku 1980 został zamknięty punkt biblioteczny w Okoninie z powodu wyjazdu jego kierowniczki pani Krystyny Sulisz.

Z powodu bardzo złego stanu technicznego budynku dyrektor klubu „Ruch” podjął decyzję o przeniesieniu klubu do innego lokalu. Biblioteka też przeżywała trudne chwile. W czasie deszczu dach budynku tak mocno przeciekał, że trzeba było podstawiać naczynia a regały z książkami musiały być przykrywane folią, żeby uchronić księgozbiór przed zniszczeniem. Mimo tych licznych niedogodnień bibliotekarka, wspólnie z Kołem Gospodyń Wiejskich, zorganizowała Dzień Seniora.

Aby zachęcić mieszkańców do korzystania z biblioteki, placówka gromadziłą najnowsze pozycje książkowe. Dzięki tym zabiegom poziom czytelnictwa wzrastał i na koniec 1980 roku wielkość księgozbioru, liczba wypożyczeń i czytelników wyglądała następująco:

- stan księgozbioru: 6127 woluminów,

- liczba czytelników: 311,

- liczba wypożyczeń: 6510.

W 1981 roku został zlikwidowany punkt biblioteczny w szkole w Łączkach Kucharskich. Pracująca tam wcześniej bibliotekarka przeniosła się do szkoły w Chechłach. Żadna z nauczycielek pracujących w Łączkach nie chciała przyjąć posady bibliotekarki, w związku z czym punkt biblioteczny musiał zostać zamknięty.

W bibliotece panowały coraz trudniejsze warunki. Stara instalacja elektryczna była bardzo wyeksploatowana, w związku z tym, z obawy przed pożarem, rejon energetyczny odciął dopływ prądu do budynku. W dalszym ciągu nie udało się uzyskać funduszy na remont budynku. Czynione były jednak starania aby przenieść bibliotekę do budynku Szkoły Podstawowej w Łączkach Kucharskich lub do Domu Nauczyciela.

Rok 1982. Pomimo wielu starań nie udało się przenieść biblioteki do nowej siedziby. W dotychczasowym budynku biblioteki zawalił się komin i nie można było palić w piecach. W związku z tym dyrekcja Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ropczycach w porozumieniu z Wojewódzką Radą Ocalenia Narodowego, podjęła decyzję o zamknięciu biblioteki w miesiącach zimowych. Biblioteka była więc nieczynna od 1 października 1982  do 30 marca 1983 roku.

W marcu 1983 roku nową siedzibą biblioteki został prywatny dom państwa Mosiorów. Biblioteka zajmowała dwa pomieszczenia oddzielone od siebie korytarzem. Sale te były bardzo małe i dlatego działalność oświatowa biblioteki musiała zostać ograniczona do wystaw książek i konkursów. Do konkursu „Upowszechniamy książkę rolniczą” zostały zgłoszone dwie prace i obydwie były nagrodzone. Natomiast w konkursie dziecięcym „Książka w samodzielnej pracy ucznia” wzięła udział jedna uczennica.

 

                     

                                 Budynek w którym mieściła się biblioteka od 1983 roku.

 

            Rok 1986. Biblioteka urządzała wystawki książek tematycznie związane z rocznicami państwowymi i literackimi. Bibliotekarki wspólnie z Kołem Gospodyń Wiejskich zorganizowały „Dzień Kobiet”. W konkursie rolniczym wzięło udział trzech uczestników. Biblioteka cały czas gromadziła najnowsze pozycje książkowe. Dzięki tym zabiegom poziom czytelnictwa wzrastał i na koniec 1987 roku wielkość księgozbioru, liczba wypożyczeń i czytelników wyglądała następująco:

- stan księgozbioru: 7755 woluminów,

- liczba czytelników: 210,

- liczba wypożyczeń: 4862.

W 1988 roku w Domu Kultury w Sędziszowie Małopolskim został zorganizowany zjazd bibliotekarzy z regionu. Przy tej okazji zorganizowano również wystawę nowości książkowych. Bibliotekarki z Łączek Kucharskich, również uczestniczyły w tym spotkaniu.

Placówka jak co roku zorganizowała dwa konkursy. Pierwszy, pod hasłem „Książka w samodzielnej pracy ucznia”, przeznaczony był dla dzieci. Wzięło w nim udział dwóch uczniów i obydwie prace zostały nagrodzone. Drugi konkurs „Upowszechniamy książkę rolniczą” przeznaczony był dla rolników. Wystartowało trzech rolników, a jeden z nich otrzymał nagrodę Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie.

27 października 1989 roku Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Ropczycach obchodziła 40 rocznicę istnienia. Z tej okazji w placówce odbyły się liczne uroczystości, na które zostali zaproszeni wszyscy bibliotekarze z gminy Ropczyce. Pracownicy Biblioteki w Łączkach Kucharskich też znaleźli się w gronie zaproszonych. Dla uczczenia tej okrągłej rocznicy, MiGBP w Ropczycach wydała okolicznościowe Exlibrisy, którymi obdarowała wszystkich przybyłych. 

 

                     

 

     Exlibrisy wydane przez Miejską i Gminną Bibliotekę Publiczną w Ropczycach z okazji 40 - lecia istnienia.

 

Równocześnie w latach 80 (brak dokładnych danych) został ponownie otworzony punkt biblioteczny w Szkole Podstawowej w Łopuchowej. Pracę podjęła tam pani Regina Wyrwa. Punkt ten służył głównie uczniom do wypożyczania lektur. Później w bibliotece pracowały kolejno: pani Małgorzata Sarama, pani Halina Zapał.  

 

Nowa Biblioteka w Łączkach Kucharskich

 

W roku szkolnym 1992/1993 do biblioteki szkolnej włączono zbiory Gromadzkiej Biblioteki Publicznej w Łączkach Kucharskich. Siedzibę biblioteki przeniesiono do zaadoptowanych pomieszczeń w domu katechetycznym. Bibliotekarki: pani Halina Rusin  i pani Bożena Świder miały bardzo dużo pracy. Musiały przejrzeć wszystkie książki, wpisać je do nowej księgi inwentarzowej, opieczętować i ułożyć według UKD. Przy okazji wszystkie książki zniszczone i o przestarzałej treści zostały wykreślone z ewidencji. Uruchomiono też „mini – czytelnię”, z której czytelnicy mogli korzystać z katalogu podręcznego. Od tej pory biblioteka służyła zarówno dorosłym jak i młodzieży szkolnej.

 

                                          

Budynek, w którym obecnie mieści się biblioteka.


W roku szkolnym 1993/1994 w bibliotece pracowała pani Halina Wójcik. Bibliotekarka w dalszym ciągu porządkowała zbiory biblioteczne. Zakładała karty katalogowe, układała zbiory według układu UKD. Zakupiono też do biblioteki 92 nowe egzemplarze książek. 

Na koniec roku szkolnego 1994/1995 biblioteka posiadała w swoich zbiorach 10032 woluminy. Placówka była jednocześnie biblioteką szkolną i wiejską, dlatego mogli z niej korzystać zarówno uczniowie, nauczyciele jak i mieszkańcy wsi. Na koniec roku szkolnego statystyki wypożyczeń przedstawiały się następująco:

  • liczba czytelników dorosłych – 238 osób,
  • liczba książek wypożyczonych przez czytelników dorosłych – 310,
  • liczba zapisanych nauczycieli – 12 osób,
  • liczba książek wypożyczonych przez nauczycieli – 120,
  • liczba zapisanych uczniów – 171 osób,
  • liczba książek wypożyczonych przez uczniów – 5017, co daje średnią wypożyczeń 29,5 książki na 1 ucznia,

Przez cały rok szkolny biblioteka pracowała bardzo prężnie. Bibliotekarki przeprowadziły inwentaryzację księgozbioru, uporządkowały zbiory według układu alfabetycznego i tematycznego, aktualizowały katalog biblioteczny, na bieżąco przeprowadzały naprawy zniszczonych książek. Przeprowadziły również 14 lekcji bibliotecznych. Ponadto zorganizowały wystawy książek z okazji:

  • 185 rocznicy urodzin Fryderyka Chopina,
  • 60 rocznicy śmierci Józefa Piłsudskiego,
  • Dnia Kobiet i Dnia Matki.

W roku szkolnym 1995/1996 pracę w bibliotece objęła pani Lidia Nykiel.