Nawigacja

Kronika Szkoły

Lata 1974 - 1984

Rok szkolny 1973/74

 

Pracę w szkole rozpoczęło Grono Nauczycielskie w składzie:

 

Izabela Marć – dyr. szkoły

Marć Maria

Zofia Pawłowska

Helena Kosińska

Emilia Dziedzic

Emilia Czułno

Maria Stasiowska

Henryk Wawszkowicz

Maria Jaworek była na rocznym urlopie chorobowym.

 

W szkole jest 8 kl. I 8 oddziałów.

Nauczycielom przydzielono do nauczania przedmioty wg uzyskanych przez nich specjalności, wychowawstwa oraz opiekę nad organizacjami młodzieżowymi i kółkami zainteresowań.

W pracy dydaktyczno – wychowawczej więcej uwagi poświęcono wychowaniu przez pracę poprzez organizowanie prac w ramach czynów społecznych dla szkoły i środowiska inicjowanych przez młodzież i Grono Nauczycielskie. Szczególnie idzie tu o prace społeczne przy budowie Domu Nauczyciela, który został oddany do użytku w czerwcu w 1974 r.  Na otwarciu Domu Nauczyciela była obecna dyrektor Zbiorczej Szkoły Gminnej w Ropczycach ob. Bronisława Chlebuś, z-ca dyrektora gminnego. Władysława Gorczyca, inspektor szkoły.  Zaproszono również Grono Nauczycielskie ze szkół wchodzących w skład Zbiorczej Szkoły Gminnej w Ropczycach, Komitet Rodzicielski działający przy Szkole Podstawowej w Łopuchowej, Komitet budowy oraz mieszkańców wsi, którzy swą pracą społeczną przyczynili się do szybkiego ukończenia tej budowy. W domu nauczyciela otrzymali mieszkania nauczyciele pracujący w tej szkole: Emilia Czułno, Henryk Wawszkowicz.

 

 

 

Rok szkolny 1974/75

 

Rok szkolny 1974/75 rozpoczęło Grono Nauczycielskie w składzie:

Izabela Marć – dyr. szkoły

Maria Marć

Maria Stasiowska

Zofia Pawłowska

Helena Kosińska

Emilia Dziedzic

Emilia Czułno

Henryk Wawszkowicz – od 15 XI przeniósł się do pracy w Cieszynie – Gm. Ostrów.

 

Nasza szkoła jest szkołą filialną Zbiorczej Szkoły Gminnej w Ropczycach, której dyrektorem jest ob. Bronisława Chlebuś.

Patronat nad naszą szkołą ma Wielobranżowa Spółdzielnia Pracy w Ropczycach, która przekazała szkole półfabrykaty (materiały, które zostały wykorzystane w pracy na lekcjach zajęć praktyczno – technicznych).

W/w roku szkolnym toczyła się szeroka dyskusja nad projektem Kodeksu Ucznia, który miał wejść z życie w przyszłym roku szkolnym.

Nauczyciele naszej szkoły na podstawie przeprowadzonych hospitacji przez poszczególnych wizytatorów przedmiotowych i zostali ocenieni, a oceny te zostały wpisane do arkuszy spostrzeżeń prowadzonych przez dyrektora naszej szkoły.

W procesie dydaktyczno – wychowawczym nauczyciele naszej szkoły stosowali niektóre elementy wychowania systemu Muszyńskiego m. In. Symbolikę, nazewnictwo grup wiekowych, rozszerzona ocena z zachowania i.t..p. Praca dydaktyczno – wychowawcza była wielokierunkowa oparta na szerszej współpracy z rodzicami i wyzwalaniu inicjatyw uczniów.

Zgodnie z uchwaloną Kartą Praw i Obowiązków Nauczycieli przyznano koleżankom naszej szkoły (po ukończeniu 25 lat pracy) złote krzyże zasługi a to:

Kol. Emilii Dziedzic i Marii Marć.

Rok szkolny – podzielony na 2 semestry został zakończony 5 VI 75r.

Od 1.VI. 75r. obowiązuje w naszym państwie dwustopniowy podział administracyjny (gminy i województwa – 49)

 

Rok szkolny 1975/76

Skład osobowy Grona Pedagogicznego zmieniła się – wróciła do pracy koleżanka Maria Jaworek i została też przyjęta do pracy w naszej szkole koleżanka mgr Elżbieta Ryndak (polonistka).

Pracę w szkole rozpoczęliśmy 20 sierpnia 1975 roku. We wrześniu odbyło się uroczyste pasowanie uczniów kl. I. W tej uroczystości oprócz Grona Pedagogicznego miejscowej szkoły, rodziców uczniów kl. I, Zarządu Komitetu Rodzicielskiego brała również udział dyrektor zbiorczej szkoły Gminnej w Ropczycach mgr Bronisława Chlebuś.

1 września wszedł w życie Kodeks Ucznia podpisany przez Ministra Oświaty i Wychowania Jerzego Kuberskiego, Wiceprzewodniczącego Rady Głównej Federacji Socjalistycznych Związków Młodzieży Polskiej Naczelnik ZMP Jerzy Wojciechowski oraz delegacje młodzieży szkół średnich.

14 października w rocznicę powstania Komitetu Edukacji Narodowej odbyła siew naszej szkole uroczysta akademia zorganizowana przez młodzież i Komitet Rodzicielski działający przy naszej szkole.

Grono Nauczycielskie naszej szkoły oraz szkół wchodzących w skład Zbiorczej Szkoły Gminnej w Ropczycach wzięli udział w uroczystej akademii gminnej oraz wspólnej zabawie towarzyskiej.

W październiku odbyła się 3-dniowa wycieczka do Warszawy (autokarem), w której wzięła udział młodzież z naszej szkoły z kl. V – VIII.   

  

Pałac Kultury i Nauki - Warszawa-  październik 1975 r.

 

W okresie jesiennym trwały przygotowania w naszym kraju do VII Zjazdu Partii. Grono Nauczycielskie  oraz młodzież podjęło szereg zobowiązań z tej okazji na wartość ponad 24 tyś. złotych.

Odbywały się z tej okazji uroczyste apele. Na jednym z takich apeli zjazdowych brał również udział I Sekretarz KG PZPR towarzysz Stanisław Ruszel i dyrektor Zbiorczej Szkoły Gminnej w Ropczycach mgr Bronisława Chlebuś.

I semestr b. r. szkolnego kończy się w styczniu i od 19 I – 31 I trwają w naszej szkle ferie zimowe. W okresie tego 2-tygodniowego czasu niektórzy uczniowie wezmą udział w zimowiskach, a pozostała młodzież będzie przychodziła do szkoły na różnorodne zajęcia, które zagwarantują im odpoczynek i przyjemne spędzenie czasu. Zajęcia te poprowadzą nauczyciele miejscowej szkoły. W okresie tych ferii zimowych dla uczniów naszej szkoły zostanie zorganizowana choinka noworoczna, a Komitet Rodzicielski będzie finansował wydatki związane z zorganizowaniem tej imprezy szkolnej.

III 1975 r. Przy szkole został utworzony zespół artystyczny, którego opiekunką jest miejscowa nauczycielka ob. Emilia Czółno. Zespół ten ma nazwę „To i o Owo z Łopuchowej”.

Członkami zespołu są uczennice (16 osób) z klas V – VIII. Stroje dla zespołu zostały zakupione i uszyte z pieniędzy zebranych ze zbiórki butelek i żołędzi, część pieniędzy podarował Komitet Rodzicielski (działający przy naszej szkole) oraz miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich.

Premiera zespołu odbyła się z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, który został zorganizowany w Domu Strażaka przez miejscowe KGW. Z dużą radością i wzruszeniem wysłuchano programu przygotowanego przez zespół.

 

Rok szkolny 1977/78

 

W sierpniu nastąpiły zmiany personalne w tut. Gronie Nauczycielskim. Dyrektorem szkoły została mianowana Maria Stasiowska.

Skład Grona przedstawia się następująco:

  1. Maria Stasiowska – dyr. szk.

  2. Helena Kosińska

  3. Regina Wyrwa

  4. Izabela Marć

  5. Maria Marć

  6. Zofia Pawłowska

  7. Zofia Andreasik

  8. Emilia Dziedzic – jako emerytka pracuje na godzinach nadliczbowych.

  9. Walentyna Rybicka – została oddelegowan do pracy ZHP

 

Nauka rozpoczęła się 22 sierpnia – uroczystym apelem. Dzień 1 września był „Świętem Szkoły.”

W dniu tym odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego 1977/78 i pasowanie na ucznia dzieci rozpoczynających naukę w kl. I.

Po zasadniczej części programu pasowania odbyła się wspólna „herbatka” dzieci, rodziców i Grona Nauczycielskiego.

Bardzo uroczyście obchodzony był też Dzień Nauczyciela. Do naszej szkoły przybyły władze miejsko – gminne w osobie zastępcy naczelnika Miasta i Gminy mgr inż. Z. Ducha oraz mgr M. Kozuba. Na tej uroczystości został odznaczona Zofia Pawłowska Złotym Krzyżem Zasługi za długoletnią i nienaganną pracę pedagogiczną.

Nadszedł miesiąc listopad. Rozpoczęła się frontalna wizytacja szkoły. W okresie listopada i grudnia przewinęło się przez szkołę przeszło 30 wizytatorów – przedstawicieli KO i W. Był to okres panicznego strachu. Ale wizytacja minęła w przyjemnej koleżeńskiej atmosferze. 5 nauczycieli otrzymało ocenę b. dobrą. P. E. Dziedzic – emerytka nie była oceniana, a młodej stażem i wiekiem p. Z. Andreasik – naucz. Ogniska przedszk. Udzielono instruktażu.

W listopadzie przystąpiono do ogrodzenia szkoły, ale prace te przerwał śnieg i mróz. Ogrodzenie szkoły – składające się z elementów wokół pięknego parku, prowadzone było w ramach remontu kapitalnego szkoły. Prace te wykonywał: Wojciech Pyskaty zam. W pobliżu szkoły wraz ze swoimi synami. Nadzór prowadziła Spół. „Pokój” Ropczyce. W dalszym ciągu prowadzono prace od wczesnej wiosny, do końca roku szkolnego.

Oddanie ogrodzenia – parkanu nastąpiło w dniu 22 lipca 1978 r.

W tym roku szkolnym zakończenie roku szkolnego nastąpiło w dniu 9 czerwca.

          

                                                  

p. Maria Stasiowska

 

                                

          p. Emilia Dziedzic       

 

                                

                   p. Maria Marć               

 

                              

     p. Zofia Pawłowska

 

                        

              p. Regina Wyrwa

 

                   

                    p. Izabela Marć   

         

 

      Rok szkolny 1978/79.

 

Rok szkolny 1978/79 rozpoczyna praktycznego urzeczywistniania programu reformy systemu edukacji narodowej. W dniu 21 sierpnia rozpoczęło naukę 231 uczniów, w tym 36 uczniów kl. I, którzy zostali podzieleni na 2 oddziały. Klasa I „a” i I „b” zaczęła uczyć się  w odmalowanej i wyposażonej w nowy sprzęt sali lekcyjnej. W dniu 4 września w „Święto Szkoły” odbyła się inauguracja nowego roku szkolnego. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: rodzice uczniów kl. I, przedstawicielka Banku Spółdzielczego, która wręczyła książeczki SKO uczniom kl. I z wkładem 20 zł., przewodnicząca Kom. Rodzicielskiego. Uroczystość rozpoczęło się przemówieniem dyr. Szkoły (M. Stasiowska), która zwróciła szczególną uwagę na uczniów kl. I rozpoczynających 10 – letnią powszechną szkołę średnią. Następnie odbyło się pasowanie na uczniów kl. I i część artystyczna w wykonaniu dzieci młodszych i uczniów klas starszych. Po zasadniczej części programu „Święta Szkoły” odbyła się „uczta” uczniów kl. I, rodziców i Grona Nauczycielskiego.

 

                             4 września 1978 r. - Święto Szkoły - pasowanie uczniów kl. I - p. M. Stasiowska

 

W godzinach popołudniowych dla kl. starszych zorganizowano przemarsze, rozgrywki sportowe i zabawy. Z okazji choinki noworocznej członkowie Kom. Rodz. Urządzili zabawę. Wychowawcy i młodzież szkolna włożyła wiele pracy w przygotowanie sali, pięknie udekorowanej choinki i części artystycznej. Przy dźwiękach orkiestry bawiły się maluchni dzieci starsze. Na wyznaczona godzinę zebrali się członkowie Kom. Rodz. I rozpoczęła się część artystyczna, a później konkurs na najpiękniejszą „czapkę”. Rodzice z zachwytem podziwiali swoje pociechy. W dniu 8 – marca obchodziliśmy w naszej szkole bardzo uroczyście M. Dz. Kobiet. Z tej okazji gościliśmy w naszej szkole Miejsko – Gminnego Dyr. Szkół mgr T. Kaplitę. Przybył, aby wszystkim paniom złożyć życzenia.

W tym roku szkolnym do byłego Grona Nauczycielskiego przybyła p. Halina Siry. 10 czerwca zakończyliśmy rok szkolny i pożegnaliśmy p. Z. Pawłowską, która przeszła na skróconą emeryturę – po 50 latach życia.

 

p. Halina Siry

 

Rok szkolny 1979/80

 

Rok szkolny 1979/80 rozpoczęło Grono Nauczycielskie w składzie:

Maria Stasiowska – dyr. szk.

Maria Marć

Maria Jaworek

Izabela Marć

Halina Siry

Zofia Andreasik

Regina Wyrwa

Emilia Dziedzic

Zofia Wójcik – przybyła na miejsce p. H. Kosińskiej, która odeszła do pracy – Borki Chechelskie.

       

             p. Zofia Wójcik

Uroczystym apelem 20 sierpnia rozpoczęło naukę 257 uczniów. Dzień 3 września jako dzień inauguracji roku szkolnego był jednocześnie dniem Święta Szkolnego.

Przed dniem 3 września, obok zajęć lekcyjnych prowadzone były prace przygotowawcze do Święta Szkoły. W tym roku szkolnym wprowadza się nowe programy nauczania w kl. II powszechnej szkoły średniej, nowy program nauczania matematyki w kl. V szkoły podstawowej oraz nowe plany nauczania.

W tym dniu odbyło się uroczyste pasowanie na  ucznia dzieci rozpoczynających kl. I.

 

                                                    3 września 1979 r - pasowanie na ucznia

 

 

 

W dniu 26 II 1980 r. podjęto decyzję rozpoczęcia remontu kapitalnego budynku szkolnego . Na teren szkoły wkroczyła ekipa prywatna robotników – murarzy pod kierow. Ryszarda Roga z Gnojnicy. Przystąpiono do przewozu sprzętu i pomocy naukowych do Remiz OSP w Koninie i Łączkach Kucharskich.  Właściwa nauka uczniów w remizach OSP rozpoczęłą się 1 marca 1980r. Remont w/w budynku był od dawna już konieczny i od kilku lat planowany. Dopiero dzięki osobistemu zainteresowaniu się ta sprawą M G Dyr. Szkół w Ropczycach mgr Józefa Zawilińskiego przystąpiono do odrestaurowania i częściowo przebudowania, dostosowania budynku do potrzeb nauczania. Zaplanowano przebudowę klas, wydzielono miejsce na szatnię, ubikacje wewnątrz budynku, wykonanie kanalizacji, c. o. , zmianę instalacji elektrycznej, podłóg i remont okien i drzwi. Również zaplanowano odgrzybienie budynku, remont dachu i wykonanie zewnętrznej elewacji. Oprócz budynku szkoły przystąpiono do remontu budynku gospodarczego.

 

Rok szkolny 1980/81

 

Rok szkolny 1980/81 jest kolejnym rokiem praktycznego urzeczywistniania programu reformy systemu edukacji narodowej. Naukę rozpoczęto 20 sierpnia 1980r. Uroczysta inauguracja roku szkolnego odbyła się w dniu Święta Szkoły – 1 września.Pacę szkole rozpoczęło Grono Nauczycielskie w zmienionym składzie. Na miejsce p. Marii Jaworek przybyła p. U. Paśko (niekwalifikowana).Ob. M. Marć została na urlopie rocznym dla poratowania zdrowia.Nauka w dalszym ciągu odbywa się w dwóch Remizach OSP, ponieważ trwa remont kapitalny budynku szkolnego. Wprowadza się nowy program matematyki w kl. VI – VIII szkoły podstawowej bez zajęć fakultatywnych przewidzianych w tym programie dla wyżej wymienionych klas. Program ten stanowi odrębną publikację i obowiązuje w klasach:

VI – od roku szkolnego 1980/81

VII – od roku szkolnego 1981/82

VIII – od roku szkolnego 1982/83

Program matematyki 8 – klasowej szkoły podstawowej wprowadzony 1VII 1963r. przestaje obowiązywać.

W dniu 14 X 80r. odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Nauczyciela, na którą młodzież szkolna przygotowała „koncert życzeń” dla Pań, wiersze, piosenki i tańce zespołu artystycznego prowadzone przez p. U.Paśko. Później Zarząd Komitetu Rodzicielskiego zaprosił całe Grono Nauczycielskie na miłe spotkanie.

W okresie ferii zimowych Koło Gospodyń Wiejskich w Koninie wspólnie z Komitetem Rodzicielskim przygotowało choinkę noworoczną dla dzieci szkolnych w Remizie OSP w Okoninie.

W dużej sali tanecznej wesoło i przyjemnie bawiły się dzieci wkoło płonącej choinki przy dźwiękach orkiestry. Był to dzień, który pozostał długo w pamięci wszystkich dzieci.

10 czerwca 1981r. zakończono rok szkolny. Mimo trudnych warunków pracy, Grono Nauczycielskie dołożyło wszelkich starań, aby program nauczania został zrealizowany. Wszyscy uczniowie zostali pozytywnie ocenieni i otrzymali promocję do następnej klasy.

 

Rok szkolny 1981/82

 

1 września był dniem inauguracji roku szkolnego 1981/82. Naukę rozpoczęło 211 uczniów.

W dalszym ciągu trwa nauka w Remizach OSP z powoduremontu kapitalnego budynku szkolnego. Grono nauczycielskie rozpoczęło prace w zmienionym składzie. Do pracy wróciła p. M. Marć po rocznym urlopie dla poratowania zdrowia, p. Lucyna Sulisz – przybyła na miejsce p. U. Paśko.

W tym roku szkolnym wdraża się nowy program nauczania w kl. IV, wprowadza się nowy program z matematyki w kl. VII.

Dzień Nauczyciela obchodzono bardzo uroczyście. Samorząd szkolny przygotował uroczysta akademię. Na uroczystości została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi – dyr. Szk. M. Stasiowska. 13 XII 1981 r. w całym kraju ogłoszono stan wojenny. Została powołana Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego na czele, której stanął gen. Armii W. Jaruzelski. W wieczornym dzienniku telewizyjnym podano informację o wcześniej rozpoczynających się feriach zimowych, które trwały od 13 XII -3.I . 82r. Jednak te ferie nie przebiegały wesoło, niepokoiła nas myśl, co przyniesie jutro. Przez cały okres ferii trwały intensywne prace w budynku szkolnym.

W dniu 10 stycznia 1982r. przystąpiono do przewożenia sprzętu szkolnego i pomocy naukowych do wyremontowanej szkoły.

 

 

A oto, nasza piękna szkoła.

 

Rok szkolny 1982/83

 

Dniem 1 września „Świętem Szkoły” rozpoczął się nowy rok szkolny 1982/83. Będzie on,jak i poprzednie lata rokiem owocnej i wytężonej p[racy. Grona Nauczycielskiego, do którego przybyły p. Bożena Cieśla, p. M. Szkuta, p. M. Saroma, p. B.Baran.

Zajęły one miejsca p. M.Marć, p. E.Dziedzic i p. H. Kosińskiej, które odeszły na skróconą emeryturę po 50 – ciu latach życia oraz miejsce p. H. Siry będącej na urlopie wychowawczym.

Skład Grona Nauczycielskiego.

  1. Maria Stasiowska –dyr. Szk.
  2. Izabela Marć
  3. Zofia Wójcik
  4. Regina Wyrwa
  5. Zofia Andreasik
  6. Lucyna Sulisz
  7. Barbara Baran
  8. Marzena Szkutak
  9. Małgorzata Saroma
  10. Bożena Cieśla

 

W tym roku szkolnym wdraża się nowy program nauczania w kl. V. Naukę rozpoczęło 217 uczniów plus dzieci w oddziale przedszkolnym.

Dzień Nauczyciela był dniem, w którym młodzież ofiarowała swym nauczycielom uśmiech, dobre słowo i poezję ...

 

 

p. Małgorzata Saroma

 

 

„Uśmiechajcie się, choć w sercu troska,

Uśmiechajcie się, choć w sercu żal.

Sprawimy, by zmarszczka z czoła zeszła.

A w duszy był zawsze maj.”

 

Ferie zimowe spędziła  młodzież razem z rodzicami. W tym czasie Komitet   Gospodyń Wiejskich wraz z wychowawcami przygotował zabawę noworoczną dla młodzieży i dzieci całej szkoły. Tak radośnie i wesoło potrafią bawić się tylko dzieci. Na długo pozostaną w pamięci beztroskie chwile.

W dniach od 1-3 VI 1983r. odbyła się wycieczka do Zakopanego, w której wzięła udział młodzież naszej szkoły z kl. V-VIII. Pogoda była cudowna.

 

 

1-3 VI 1983 r. - wycieczka do zakopanego - Morskie Oko

 

W dniu 29 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 1982/83.

Z 217 uczniów uczęszczających do szkoły, 8 uczniów nie otrzymało promocji do następnej klasy.

 

 

 

Rok szkolny 1983/84.

 

Nowy rok szkolny 1983/84 rozpoczął się 1 września. W tym roku szkolnym rozpoczęło naukę 215 uczniów plus 20 przedszkolaków. Zmienił się skład osobowy Grona Nauczycielskiego, odeszły koleżanki niewykwalifikowane B. Cieśla, M. Szkuta i mgr L. Sulisz.

 

Do pracy zgłosiły się A. Klimek, D. Lis, mgr D. Sąsiadek. Skład Grona Nauczycielskiego:

 

Maria Stasiowska – dyr. Szk.

Izabela Marć

Regina Wyrwa

Halina Siry Rusin

Zofia Andreasik

Zofia Wójcik

Małgorzata Saroma

Danuta Lis

Alina Klimek

Mgr Danuta Sąsiadek

 

 

 

p. Alina Klimek

 

 

p. Danuta Sąsiadek

 

W dniach 6 – 8 VI 1984 r. odbyła się wycieczka do Warszawy. W wycieczce brali udział uczniowie klas starszych. Organizatorem wycieczki była p. Izabela Marć. Pogoda była wspaniała, cudowna. Uczniowie wraz z wychowawcami  byli zadowoleni. Do szkoły trzeba było wrócić.

 

 

 6- 8 VI 1984 - wycieczka do Warszawy