• Konkurs kulinarny "Mistrz kuchni" w Ropczycach

• 24 września nasi uczniowie z kl VI w składzie Gabriela Chamera, Gabriela Skóra oraz Maksymilian Kozioł brali udział w konkursie organizowanym przez Centrum Kultury w Ropczycach pt. „Mistrz Kuchni”.

Konkurs odbył się na placu targowym w Ropczycach, brało w nim udział 10 szkół z terenu naszej gminy. Uczniowie rywalizowali w 6 konkurencjach kulinarnych np: bicie piany na czas, obieranie ziemniaków, rozpoznawanie potraw za pomocą smaku, udzielanie odpowiedzi na zadane pytania. Opiekę nad uczniami sprawowała pani Joanna Chamera, której bardzo dziękujemy za poświęcony czas.

• Podróżnik

• Dnia 19 września w naszej szkole odbyło się spotkanie z podróżnikiem, który opowiadał uczniom o swojej podróży rowerem po Grenlandii. Przedstawił środowisko przyrodnicze, kulturę, tradycje, zwierzęta.

Duże zainteresowanie wśród uczestników spotkania wzbudziły przywiezione przez podróżnika rekwizyty i pamiątki. Barwna prezentacja uzupełniona ciekawostkami dotyczącymi Grenlandii, mieszkających tam ludzi i żyjących zwierząt, pobudziła naszą wyobraźnię. Stała się też zachętą do rozwijania zainteresowań i pasji, do poznawania świata i zdobywania wiedzy, do czytania i do realizowania marzeń. Ogromne wrażenie zrobiły również piękne zdjęcia z różnych zakątków tej wyspy.

• Spotkanie wywiadowcze

• Serdecznie zapraszamy rodziców na spotkanie wywiadowcze w naszej szkole, które odbędzie się w środę 21 września o godzinie 16.00 (klasa I - 15.30) z wychowawcami w klasach.

• NARODOWE CZYTANIE „BALLAD I ROMANSÓW” W NASZEJ SZKOLE

• Już po raz ósmy Szkoła Podstawowa w Łączkach Kucharskich wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, która jest organizowana przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólnym czytaniem “Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W tym roku lekturą były „Ballady i romanse”. Zostały opublikowane dwieście lat temu w Wilnie. Tym zbiorem poezji Adam Mickiewicz zapoczątkował w Polsce romantyzm.

Uczniowie i nauczyciele pięknie odczytali ballady, które znamy z lekcji języka polskiego: „Świteziankę”, „Świteź”, „Lilije” oraz „Panią Twardowską”.

Uroczystość rozpoczęły uczennice klasy VI: Kinga Plezia i Aleksandra Ciepiela piosenką o sile poezji. Następnie uczennice klasy VIII, zebrane wokół jeziora Świteź, przedstawiły inscenizację ballady „Świtezianka”.

Lektorami byli: dyrektor pan Grzegorz Laska, panie: Marta Zajchowska, Beata Rzeszutek, Lidia Nykiel oraz pan Julian Paryś, uczniowie klasy VIII: Szymon Jezior, Alicja Jasek, Amelia Kosiba, Oliwia Rybska, Emma Czaja, Weronika Krajewska, Wiktoria Wanat, Anna Kubies, kl. VII: Nikola Gorczyca, Nikola Rybska, Marta Cebulska, Karol Wanat, Patryk Trałka, kl. VI: Kinga Plezia, Gabriela Skóra, Gabriela Chamera, Maksymilian Kozioł i Szymon Skupień.

Po zakończeniu czytania każdy, kto przyniósł ze sobą tomik poezji Mickiewicza lub zeszyt do języka polskiego, otrzymał pamiątkową pieczęć przysłaną do naszej szkoły przez kancelarię prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Na koniec spotkania pan dyrektor podziękował wszystkim za udział w uroczystości, pogratulował zdolności lektorskich i zachęcił uczniów do czytania. Następnie przeprowadzono krótki quiz wiedzy o balladach, w którym można było wygrać drobne nagrody i słodycze.

Narodowe Czytanie przygotowała p. Lidia Nykiel.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i zapraszamy za rok do wspólnej lektury „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

• Wizyta policjanta

• W dniu dzisiejszym odwiedził naszą szkołę policjant - pan dzielnicowy Adam Sroka.

Tematem spotkania było bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Prelekcja miała na celu podniesienie świadomości dzieci na temat zagrożeń, jakie niesie ze sobą niewłaściwe i nieostrożne korzystanie z jezdni. Policjant wskazał zasady bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię oraz jazdy rowerem. Przypomniał wszystkim o obowiązku noszenia przez dzieci i dorosłych kamizelek i elementów odblaskowych po zmierzchu. Dzięki tej akcji uczniowie zostali uświadomieni, że nawet mały element odblaskowy może niejednokrotnie uratować życie. W związku z tym pan dzielnicowy obdarował uczniów klasy I odblaskami.

• Narodowe Czytanie na ropczyckim rynku

• 3 września br. na ropczyckim rynku odbyła się 11 edycja Narodowego Czytania, tym razem „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Uroczystość została zorganizowana przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Ropczycach i objęta honorowym patronatem burmistrza Ropczyc. Lektorami byli: Bolesław Bujak- burmistrz Ropczyc, ksiądz dr Stanisław Mazur, Grzegorz Bielatowicz, Ewa Wośko, Agnieszka Szela, Imelda Sobańska, Sabina Pelc, Halina Godek, Kinga Herbut, Urszula Pieprzak oraz nasza pani polonistka – Lidia Nykiel. Na plantach, w pobliżu pomnika księdza dra Jana Zwierza rozbrzmiewał piękny śpiew uczennic Szkoły Podstawowej w Łączkach Kucharskich: Kingi Plezi oraz Oli Ciepieli, które zapewniły oprawę muzyczną. Zostały przygotowane przez nauczycieli: Lidię Nykiel i Arkadiusza Zygmunta. Dla naszej szkoły udział w gminnym Narodowym Czytaniu był wielkim wyróżnieniem. Dziękujemy dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki w Ropczycach pani Agnieszce Szeli za zaproszenie, wspaniałe wrażenia artystyczne oraz bardzo miłe przyjcie.