Nawigacja

Historia szkoły

Historia szkoły

 



Zespół Szkół w Łączkach Kucharskich -

- niegdyś dwór państwa Mielczarków

 

 

           

    Pierwsze wzmianki o Szkole Podstawowej w Łopuchowej pochodzą z roku 1885. Istniała wtedy jako szkoła filialna pod kierownictwem Teodora Pisiewicza. W okresie międzywojennym siedzibą szkoły był, specjalnie w tym celu wzniesiony, drewniany budynek (zburzony w 1994 roku). Nauka odbywała się wtedy systemem czteroklasowym  i trwała 6 lat, gdyż klasy III i IV trwały 2 lata. Absolwenci szkoły powszechnej przeważnie zostawali w domach na roli. Tylko nieliczni, synowie i córki zamożniejszych gospodarzy, kontynuowali naukę w Ropczycach w klasie V, a później w dwustopniowej szkole średniej.

 

 Nauka odbywała się w budynku szkolnym, jak również w wynajętych izbach  u miejscowych gospodarzy. Do końca II wojny światowej, kierownikami szkoły byli kolejno:

 

 

- Jan Dobrowolski,

 

- Jan Jawor,

- Helena Walewska,

- Jan Radłowski,

- Wanda Ignarska ,

- Państwo Lipowie.


W czasie okupacji szkoła funkcjonowała z przerwami, wynikającymi z zarządzenia władz niemieckich, a także z powodu stacjonowania w szkole wojsk niemieckich i radzieckich. Od 1941 roku nauka odbywała się, za zgodą właściciela ziemskiego Stanisława Mielczarka, w 2 salach w budynku dworku. W sierpniu 1944 roku, po wkroczeniu wojsk radzieckich, w budynku szkoły zorganizowano szpital. Z powodu dużych mrozów zimy 1944/45 do opału używano sprzętu szkolnego, podłóg, ogrodzeń i dokumentów szkolnych.


Po wojnie zmieniono stopień organizacyjny szkoły z czteroklasowej na siedmioklasową. Kolejnymi kierownikami szkoły byli:


-  Wiera Dymowicz,
- Jakub Plezia,
- Emilia Dziedzic,
- Józef Rogowski,
- Izabela Marć,
- Maria Stasiowska,
- Wojciech Żuchowski,

- Grzegorz Laska (obecny dyrektor szkoły).


Szkoła została częściowo przeniesiona do znacjonalizowanego przez państwo polskie budynku dworu. W latach 1945 – 1950 nauka odbywała się w dwóch budynkach. W starej szkole uczyły się klasy I – IV, a budynku dworskim V – VII. Było to męczące, ponieważ odległość między budynkami wynosiła około 1 kilometra. W roku 1950, po częściowym remoncie i przebudowie pomieszczeń, klasy I – IV przeniesiono do budynku dworskiego.


Od 1 września 1966 roku wprowadzono ośmioklasową szkołę podstawową. W latach 1969 – 1973 wybudowano dom nauczyciela. W kolejnych latach wzbogacano szkołę w lepszy sprzęt i pomoce dydaktyczne.


W 1975 roku przeprowadzono zmianę nazewnictwa miejscowości. Wieś Łopuchowa została włączona pod względem administracyjnym do wsi Łączki Kucharskie. Na pamiątkę miejscowości, której pierwsze wzmianki pochodzą z czasów Kazimierza Wielkiego, postanowiono jej nazwę pozostawić w nazwie szkoły.


W 1978 roku wykonano ogrodzenie budynku szkolnego i przyległych terenów wraz  z parkiem. W latach 1978 – 1980 przeprowadzono generalny remont budynku szkoły. Zlikwidowano amfiladę przez utworzenie korytarza. Wybudowano wewnątrz budynku toalety oraz instalację centralnego ogrzewania. Podczas remontu nauka odbywała się w budynku starej szkoły i w remizie strażackiej w sąsiedniej wsi w Okoninie.


W roku 1978, w wyniku wprowadzenia kolejnej reformy szkolnictwa, zorganizowano i wyposażono pracownię dla klasy I oraz oddziału przedszkolnego.


W latach dziewięćdziesiątych przeprowadzano kolejne modernizacje. Uruchomiono kuchnię, doprowadzono do szkoły instalację gazową. Wymieniono na nowe wszystkie stoliki i krzesła uczniowskie, tablice szkolne, a także dużą część szaf. Wyposażono szkołę w telewizory, magnetowidy i odtwarzacze CD. Oddział przedszkolny został przeniesiony do sąsiadującego ze szkołą domu katechetycznego. W 1993 roku do biblioteki szkolnej włączono zbiory wiejskiej biblioteki publicznej. Siedzibę biblioteki przeniesiono do zaadoptowanych pomieszczeń w domu katechetycznym Od tej pory biblioteka służy zarówno dorosłym, jak i młodzieży szkolnej. W 1999 roku uruchomiono pracownię komputerową.


W roku 2000 po wprowadzeniu nowej reformy szkolnictwa w Szkole Podstawowej  w Łopuchowej znajdował się oddział zamiejscowy Gimnazjum w Niedźwiadzie Dolnej. Sytuacja taka trwała do roku 2003, kiedy to połączono szkoły podstawowe i gimnazja, tworząc zespoły szkół.



Od 1 września 2003 roku powołano do istnienia Zespół Szkół w Łączkach Kucharskich. Siedziba szkoły została gruntownie wyremontowana. Położono nowe płytki w toaletach, zmieniono posadzki, wymieniono instalację elektryczną, zakupiono nowe meble do klas, wymieniono blaty na stolikach uczniowskich, wyremontowano kuchnię. Zmieniono również przeciekające pokrycie dachowe i wymieniono okna w całym budynku. W maju 2006 roku szkoła otrzymała sprzęt komputerowy do pracowni, finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach dostaw  z Europejskiego Funduszu Społecznego. Składa się on z  11 zestawów komputerowych dla uczniów oraz serwera, laptopa, drukarki laserowej, skanera i rzutnika komputerowego.


 

Zespół Szkół w Łączkach Kucharskich sięga korzeniami XIX wieku. Mimo trudnej bazy lokalowej, stara się jak najlepiej kształcić nowe pokolenia. Uczniowie biorą liczny udział w różnych konkursach i zawodach sportowych, zdobywając czołowe miejsca, przynosząc szkole chwałę.