Program "Książki naszych marzeń" Narodowe Czytanie Biblioteka zaprasza Podsumowania czytelnictwa Regulaminy, plany pracy Historia biblioteki

Program "Książki naszych marzeń"

Wybrane tytuły książek zakupionych w ramach projektu

Ewa Nowak: Rezerwat niebieskich ptaków, Niebieskie migdały, Drzazga, Kiedyś na pewno , Yellow Bahama w prążki, Nie do pary, Simon Francesca: Koszmarny Karolek, Adam Blade:  Na tropie Bestii, Fabisińska Liliana:  Klinika pod Boliłapką, Krystyna Siesicka:  Beethoven i dżinsy, Dziewczyna Mistrza Gry, Jezioro Osobliwości, Opowieści rodzinne, Piosenka koguta, Małgorzata Musierowicz: Wnuczka do orzechów, McDusia, Sprężyna, Czarna polewka, Żaba, Język Trolli, Kalamburka, Imieniny...

O programie

Zespół Szkół w Łączkach Kucharskich przystąpił do rządowego programu promującego czytelnictwo pod nazwą „Książki naszych marzeń”. Ze środków przeznaczonych na szkołę zakupiono książki, które odpowiadają zainteresowaniom i potrzebom uczniów.

W tym celu podjęto współpracę  z Miejską i Powiatową  Biblioteką Publiczną w Ropczycach: przeprowadzono konsultacje w sprawie doboru książek do zainteresowań oraz wieku dzieci i młodzieży szkolnej. Przeprowadzono również wywiad wśród dzieci i młodzieży na temat zainteresowań czytelniczych.

Dostosowano pracę biblioteki do potrzeb uczniów w zakresie:

- dostosowania godzin pacy szkolnej biblioteki do potrzeb uczniów (godziny poranne oraz popołudniowe);

- sprawowania dyżurów w bibliotece podczas ferii zimowych;

- przystosowania planu pracy biblioteki oraz rozkładu lekcji bibliotecznych do potrzeb i zainteresowań uczniów.

Dzięki środkom otrzymanym w ramach programu, biblioteka wzbogaciła się o książki, które zaproponowały dzieci i młodzież, w związku z tym są one w stałym obiegu.

Imprezy czytelnicze

W roku szkolnym zrealizowano wiele imprez  promujących czytelnictwo z udziałem uczniów, były to m.in.:

Szkolna impreza promująca i podsumowująca czytelnictwo w klasach 0, I, II, III szkoły podstawowej (czerwiec 2016) przygotowana przez bibliotekarki szkolne oraz Zespół Teatralny „Wachlarz”. Złożyły się na nią:

- czytanie bajek dla dzieci z udziałem starszych uczniów, nauczycieli, dyrektora szkoły, pracowników szkoły, rodziców;

- spotkanie z Reksiem (bajkowa postać w stroju);

- quizy dla dzieci dotyczące znajomości czytanych bajek;

- rozstrzygnięcie konkursu plastycznego na temat: „Bohaterowie bajek i baśni”;

- pasowanie  najmłodszych uczniów szkoły na czytelników;

- wręczenie nagród i dyplomów najlepszym czytelnikom roku szkolnego 2015/2016;

- zabawy ruchowe z Reksiem i bohaterami bajek;

Przebieg imprezy został opisany w gazetce szkolnej oraz na stronie internetowej szkoły, wykonany został również film.

Projekty czytelnicze

Projekt edukacyjny promujący czytelnictwo w szkole pt. „Czytam, bo lubię”

Projekt całoroczny propagujący czytelnictwo w klasach I – III szkoły podstawowej, IV – VI szkoły podstawowej oraz I – III gimnazjum.

Polegał m.in. na:

- prowadzeniu konkursów klasowych na temat czytanych lektur,

- organizowaniu  konkursów plastycznych o różnej tematyce związanej z książkami , np. tematyce bajek i baśni,

- prowadzeniu ankiet na temat ulubionych książek ,

- sporządzaniu statystyk czytelnictwa w poszczególnych klasach oraz ogłaszaniu najlepiej czytającej klasy w danym miesiącu i semestrze,

- publikacji recenzji czytanych książek w gazetce „Szkolne Echo”