Drużyna harcerska

DRUŻYNA HARCERSKA

Opiekunowie - p. mgr Aneta Rzeczycka, p. mgr Paweł Przetocki

Zrzeszeni - uczniowie szkoły podstawowej

16 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska działająca przy Szkole Podstawowej w Łączkach Kucharskich, została utworzona we wrześniu 2009 r.  Głównym założeniem działalności drużyny jest poznanie struktur organizacji harcerskiej i pogłębienie wiedzy i umiejętności harcerskich. Celem organizacji jest także promowanie zdrowego stylu życia, wolnego od nałogów, aktywnego wypoczynku i rekreacji oraz kształtowanie postaw asertywnych. Podczas zbiórek harcerze doskonalą umiejętność współpracy w grupie, rozwijają umiejętności planowania i organizowania pracy w drużynie. Dyskusje i gry integracyjne urozmaicają tematy zbiórek i wpływają na budowanie pozytywnych relacji w grupie. Od samego początku uczniowie chętnie włączyli się i zaangażowali w działalność organizacji. Harcerze aktywnie uczestniczą w biwakach organizowanych przez Hufiec ZHP w Ropczycach. Drużyna bierze udział w biwakach,  chętnie wspiera akcje na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każdego roku harcerze prowadzą kwesty wśród uczniów i pracowników szkoły. Drużyna pomaga ubogim oraz potrzebującym poprzez udział w innych akcjach wolontariackich, tj. Harcerska Gwiazdka z Nieba, której celem jest organizacja zbiórki darów wśród uczniów i pracowników szkoły.
Uczniowie godnie pełnią swą służbę  podczas wielu uroczystości. Corocznie biorą  udział w Hufcowym Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Zuchowej, organizowanym  w Centrum Kultury w Ropczycach. Drużyna harcerska zawsze godnie reprezentuje szkołę.